Vojáci přijdou o příspěvek na přestěhování

Poslanci schválili úspory v armádě. Vojáci mají přijít o příspěvek na přestěhovaní. Doplácet budou muset také část nákladů na používanou výstroj, pokud opustí armádu po dvou letech. Na druhou stranu ministerstvo obrany bude muset vojákům v zahraničních misích zajistit dostatečný kontakt s rodinou. Vládní předloha teď míří do Senátu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) | Zdroj: ČTK

Ministr obrany Alexandr Vondra tvrdí, že změny ušetří armádě několik desítek milionů korun.

Novelu nepodpořili sociální demokraté. Podle nich omezuje práva vojáků při jejich propuštění z armády. To ale Vondra odmítá.

„Já si myslím, že je to spíše rozumné a koneckonců na vojenskou službu jako takovou není nárok. Je to určitá výsada. Stát musí mít určité nástroje, když se rozhodne vojákovi kontrakt neprodloužit. Na to prodloužení nárok není, je to výsada,“ uvedl Vondra.

„Když se odvolá k tomu personálnímu rozkazu, jsou tam lhůty, které jsou z hlediska odvolání pro vojáky velmi šibeniční. Z našeho pohledu to může bránit také tomu, aby voják upozorňoval na nekalosti uvnitř armády. Protože z hlediska postupu, z hlediska přemísťování, kariérního růstu mu může být bráněno, pokud by se stal svým velitelům nepohodlný,“ řekl sociální demokrat Antonín Seďa.

Martina Spěváčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme