Vojáci přivezli z Afghánistánu ostatky mrtvého vojáka

Armáda dnes z převezla do Prahy ostatky českého vojáka, který v noci na pátek zahynul v Afghánistánu. Muže zabil náhlý sesuv půdy nedaleko základny v Fajzábádu. Při nehodě bylo zraněno i dalších pět vojáků, jeden z nich těžce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

rakev s ostatky českého vojáka | Zdroj: ČTK

Armádní speciál přistál na kbelském letišti kolem 13:45. Rakev přikrytou českou vlajkou vynesli z letadla kolegové mrtvého vojáka. U katafalku krátce promluvil armádní kaplan a čestná stráž zahrála státní hymnu.

Smutečního ceremoniálu na letišti se zúčastnila ministryně obrany Vlasta Parkanová, která po celou dobu ceremoniálu držela jednu z členek rodiny za ruku. Přítomen byl také náčelník Generálního štábu Vlastimil Picek. Podle něj armáda počítá s odškodněním rodiny mrtvého vojáka.

"Na vojáky to samozřejmě působí, ale jsou na to cvičeni a budou dál plnit své úkoly," odpověděl Picek na otázku novinářů, jak nehoda poznamenala náladu mezi dalšími příslušníky kontingentu. Mrtvému vojákovi bylo 28 let, jakékoli další podrobnosti ale na přání rodiny armáda odmítla sdělit.

Nehoda se stala v noci ze čtvrtka na pátek asi 30 kilometrů jihovýchodně od města Fajzábád, kde čeští vojáci působí v provinčním rekonstrukčním týmu. Sesuv, který způsobila bouřka doprovázená prudkým deštěm, strhl ze srázu a zcela pohřbil jedno ze čtyř vozidel čtrnáctičlenné patroly českého kontingentu.

Dvoučlennou posádku zavaleného automobilu vyprostili vojáci až ráno. Důvodem bylo podle Picka přetrvávající velmi špatné počasí, které znemožnilo pozemním i leteckým záchranným jednotkám dostat se na místo dříve. Tým, který na místě zůstal, nakonec jednoho z Čechů nalezl už bez známek života, druhého se podařilo vytáhnout s těžkými zraněními.

Těžce zraněný voják, který stejně jako ostatní pochází ze 43. výsadkového mechanizovaného praporu z Chrudimi, byl později operován na jedné z vojenských základen a jeho stav je stabilizovaný. Picek dnes řekl, že až to bude možné, bude převezen do české polní nemocnice v Kábulu a během několika dní pak do Česka.

Lenka Rákosová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme