Vojáci v záloze dostanou víc peněz a budou moct i na zahraniční mise

Vojákům aktivních záloh se ztrojnásobí roční odměny, prodlouží se jim výcvik a budou moct vycestovat i na zahraniční mise. Se změnami počítají novely zákonů, které upravují službu vojáků v záloze. Armáda si od nich slibuje větší zájem lidí o vstup do těchto jednotek. Předlohy už v lednu podepsal prezident Miloš Zeman, změny platí od července.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na Doupovsku cvičily jednotky protivzdušné obrany tří zemí

Na Doupovsku cvičily jednotky protivzdušné obrany tří zemí | Foto: Zdeněk Trnka

„Ono to zní jako klišé, ale máme jednu zemi a ta je naše. A je potřeba být ku pomoci, když bude potřeba. A zaměstnavatel? Je to dlouhodobý problém, který se těžko řeší. Je to problém, pro ně ekonomický problém,“ upozornil už před časem voják aktivní zálohy a seřizovač strojů Jaroslav Zach na častou neochotu zaměstnavatelů pouštět své pracovníky na cvičení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Stát vyjde vstříc také zaměstnavatelům vojáků v záloze. Za dny, kdy budou jejich lidé na cvičení, dostanou finanční náhradu

Právě to má od července vyřešit změna zákona. Zaměstnavatelům nově garantuje finanční náhradu za pracovníka a polepší si i sami vojáci aktivních záloh. Jejich roční odměna vzroste z 6 na 18 tisíc korun. Ministr obrany Martin Stropnický z hnutí ANO věří, že tak příslušníků záloh přibyde.

„Jsou velice významní. Víte, že nemáme početnou armádu a aktivní záloha je jeden z prostředků, jak ty počty navýšit,“ řekl už dříve Stropnický.

Do roku 2025 chce mít armáda v zálohách pět tisíc lidí. Přihlášek stále přibývá, potvrdil mluvčí generálního štábu Jan Šulc:

„K červnu je v aktivní záloze zařazeno 1362 osob. Pokud srovnáme stejné období loňského roku s letošním, tak je zájem zhruba dvojnásobný a počítáme s tím, že s nabytím účinnosti novely dané legislativy bude zájem stoupat a pokračovat.“

V nových podmínkách by se měl zlepšit také výcvik takzvaných záložáků. Zálohy se otevřou i u specializovaných útvarů a místo tří týdnů budou cvičit až měsíc v roce, někdy i společně s profesionály.

„Už to běží, ale chceme to ještě více propracovat, aby při cvičení mechanizovaného praporu, byla součástí i jednotka aktivních záloh,“ řekl náčelník generálního štábu Josef Bečvář.

„Rovněž předpokládáme v letošním, případně příštím roce, účast aktivních záloh na cvičeních na podporu integrovaného záchranného systému a rovněž cvičeních, kde budou zahraniční jednotky,“ dodal Bečvář.

Odborníci a bývalí vojáci z povolání

Armáda počítá i s tím, že by vojáci v záloze mohli vycestovat na zahraniční mise. To by se týkalo hlavně odborníků, například lékařů.

„Mohlo by se jednat o specialisty nedostatkových odborností, bývalé vojáky z povolání, tak, aby osoby měly zajištěnou odbornou bezpečnou kvalifikaci a výcvik, který by samotnému operačnímu nasazení v intenzivní podobě předcházel,“ řekl mluvčí generální štábu Jan Šulc.

V aktivních zálohách můžou sloužit bezúhonní čeští občané od 18 do 60 let, kteří projdou zdravotními testy. Jednotky pomáhají při živelních pohromách nebo střeží důležité objekty. Policii by například mohly pomáhat hlídat hranice před nelegální migrací.

Zájemci můžou také nově požádat o účast na vojenském cvičení, a tím se začlenit do takzvaných dobrovolných záloh armády. Pro ostatní občany mezi 18 a 60 lety dál beze změny platí všeobecná branná povinnost za stavu ohrožení nebo válečného stavu.

Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme