Vojáci zvažují účast na demonstraci proti vládním škrtům

Policejní odbory tvrdí, že k zářijové demonstraci proti vládním škrtům se připojí i někteří vojáci. Obrana musí šetřit tak jako ostatní rezorty a to 10 procent na platech a stejnou částku i na provozních a 5 procent na investičních výdajích. V armádě nejsou odbory, a tak se vojáci organizují prostřednictví sociální sítě Facebook a chtějí využít akce svých kolegů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čeští vojáci při výcviku | Foto: 601. skupina speciálních sil

Někdejší náčelník generálního štábu Jiří Šedivý je ale přesvědčen o tom, že by měli zvážit jinou cestu, jak upozornit politiky na to, že se v armádě něco děje. Jak řekl Radiožurnálu, mohou se obrátit na vedení rezortu, parlament nebo i prezidenta:

„Forma petice je přijatelná a má dokonce i stejnou sílu v odezvě i u veřejnosti. Demonstrace není pro vojáka vhodný prostředek, jak vyjádřit svůj nesouhlas,“ uvedl Šedivý.

Na dnešní problémy se navíc podle Šedivého zadělalo už na počátku reformy armády v roce 2002-2003.

„Reforma se totiž nevěnovala personálu. Navíc v době, kdy se koncipovala část zákona o příspěvku na bydlení, došlo k její nedostatečné formulaci. Dodnes jsou například s tímto bodem velké problémy,“ uvedl Šedivý pro Radiožurnál.

Ministr obrany Alexandr Vondra Radiožurnálu řekl, že zatím nemá žádné informace o případné účasti vojáků na chystané odborářské demonstraci. Armáda ale podle něj nikomu účast zakázat nemůže, pokud by tam šel v civilu v době osobního volna.

Jana Zemanová, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme