Vojenská mise v Kosovu se bude stahovat, v Afghánistánu naopak posílí
Ministr obrany Alexandr Vondra přijel dnes do kosovské Prištiny, kde jednal se zástupci kosovské vlády. Navštívil také základnu Šajchovec, kde sídlí česká vojenská mise. Ta by se měla postupně z Kosova stahovat. Od konce října by měl mít kontingent už jen zhruba 90 vojáků, z původní síly 500 vojáků.
Termín úplného ukončení mise záleží podle ministra na tom, zda v regionu zůstane klid:
„Odejít bychom mohli v polovině příštího roku, pokud ale situace zůstane klidná, stabilizovaná a bude zahájen dialog mezi Bělehradem a Prištinou.“
Vojáci, kteří z mise odcházejí, budou v Česku umístěni v praporu takzvaných operačních záloh.
„To znamená, že kdyby se situace jakkoliv zkomplikovala, tak budeme připraveni pomoci, ale myslím si, že Kosovo nemá jinou šanci, než si postupně budovat svoje vlastní bezpečnostní síly. Není možné, aby tu byla mezinárodní přítomnost věky věků,“ dodává Vondra.
Ministr se v Kosovu setkal i se slovenskou premiérkou Ivetou Radičovou. Slovensko se už rozhodlo stáhnout své vojáky z Kosova do konce září, do konce roku by měli naši sousedé stáhnout i materiál a techniku. Slovensko, stejně jako Česko, uvažuje naopak o posílení mise v Afghánistánu.
„Půjdu do parlamentu s žádostí o navýšení na příští rok na 730 vojáků, v roce 2012 na 620, nyní je jich tam zhruba 550,“ řekl Radiožurnálu Vondra.
Čeští vojáci v Afghánistánu by se měli zaměřit na podporu obnovovací mise v Lógaru a výcviku afgánských vojáků a policistů, vyloučeno není ani znovuvyslání speciální jednotky z Prostějova.
Ministr Vondra ale nepředpokládá, že by přítomnost českých vojáků přesáhla výrazně tři roky. Mise v Afghánistánu, vyšly loni státní kasu na 2,3 miliardy korun. Mise KFOR v Kosovu stála 512 milionů korun.