Vojenská pojišťovna zaplatila bez soutěže 25 milionů advokátní kanceláři. Není jasné za co, sama má právníky

Desítky milionů zaplatila Vojenská zdravotní pojišťovna ČR jediné advokátní kanceláři. Vybrala ji bez zadávacího řízení a není jasné, co kancelář dělala. Pojišťovna má navíc svůj právní odbor. Na podezřelý tendr upozorňují závěry kontroly ministerstev financí a zdravotnictví zaměřené na období do roku 2016. Kontroloři přišli na „významné nedostatky v oblasti veřejných zakázek, revizního systému či smluv“. Podali dvě trestní oznámení.

Praha (Aktualizováno: 11:36 24. 10. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojenská zdravotní pojišťovna ČR | Zdroj: Vojenská zdravotní pojišťovna ČR

„Nálezy kontroly se týkaly například poskytování právních služeb advokátní kanceláří v letech 2011–2016, za což bylo vyplaceno přes 25 milionů korun. Před poskytnutím služeb nebylo provedeno žádné zadávací řízení. Dohodnutá cena několikanásobně překročila běžnou hodinovou sazbu. Velkou část výsledků činnosti smluvních advokátů nebylo možné dohledat. V pojišťovně přitom existoval právní odbor s řadou právně vzdělaných zaměstnanců, který měl uvedené činnosti v popisu práce,“ zní nejvýraznější pochybení, na které kontroloři přišli. Server iROZHLAS.cz má k dispozici výstupy z jejich zprávy.

Ředitele vyšetřovala policie kvůli korupci. Přesto mu pojišťovna poslala prémie - 2 miliony korun

Číst článek

Podobně vážných pochybení se pojišťovna podle ministerstev dopustila v případě ekonomického poradenství a poradenství týkajícího se informační a komunikační technologie.

Poradce za skoro 7 milionů

„Zde bylo v průběhu let 2013–2016 vyplaceno jedinému poradci 6,8 milionu korun na vedlejší pracovní poměr. Opět bez výběrového řízení a při existenci útvarů, které měly uvedené činnosti na starosti. Vyplácená hodinová sazba však byla znovu několikanásobně výši oproti internímu zajištění služeb,“ konstatují kontroloři.

Kvůli oběma pochybením podali trestní oznámení. „Selhala finanční kontrola i finanční kontrola z hlediska efektivity finančních prostředků a je na místě, aby to prověřily orgány činné v trestním řízení,“ upřesnil pro Radiožurnál ministr zdravotnictví Adam Vojtěch z ANO.

Podle něj jsou zjištění závažná. „Bývalé vedení pojišťovny bývalo problematické v řadě oblastí,“ uvedl Vojtěch.

Audit poukazuje například i na chaos ve smluvních vztazích vojenské pojišťovny a poskytovatele protonové terapie: „Pojišťovna v jeden den uzavřela smlouvu s dodatky, po pár dnech dalším dodatkem sjednala s poskytovatelem určité povinnosti, které po pár dnech dalším dodatkem revokovala. Smlouvy nesly chybné názvy, jednu smluvní oblast upravovaly dvě smlouvy a podobně.“  

Exředitele stíhá policie

Kontrola se zaměřila na období, kdy pojišťovnu vedl ředitel Karel Štein, jehož policie stíhá kvůli korupci. Už v době, kdy ho vyšetřovala, inkasoval milionové odměny. Jak zdůrazňují výsledky aktuální kontroly, pojišťovna pod jeho vedením porušovala především zákon o finanční kontrole.     

Dopouštěla se ho v oblasti uzavírání nových smluv v šetřených odbornostech segmentu ambulantní specializované péče. „Kontrola také odhalila dílčí nefunkčnost revizního systému pojišťovny, která vedla ke zvýšení rizika neodhalení možného účelového, či dokonce podvodného jednání poskytovatelů zdravotních služeb,“ popisuje zpráva.

Nové vedení: Napravujeme to

Nové vedení pojišťovny podle svých slov všechny pozůstatky svých předchůdců postupně odstraňuje: ruší nevýhodné smlouvy a snaží se získat zpět peníze, o které kvůli nim přišla. Snaží se také narovnat vztahy s protonovým centrem.  

„Mnohá rozhodnutí bývalého vedení jsou předmětem vyšetřování orgánů činných v trestním řízení a Vojenská zdravotní pojišťovna ČR je k němu již v této fázi připojena jako poškozená. Neprodleně poté, co bude pravomocně prokázána škoda, vyčíslena její výše a určen ten, kdo ji způsobil, budeme tuto škodu důsledně vymáhat na odpovědné osobě nebo osobách,“ slibuje současný generální ředitel vojenské pojišťovny Josef Diessl.   

Detaily však vzhledem k trestnímu řízení rozebírat odmítl.

Kristýna Guryčová, ogo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme