Vojenská policie bude některé trestné činy vyšetřovat samostatně, žalobci to vítají

Trestné činy vojáků, ale i delikty lidí, kteří například spravují majetek ministerstva obrany nebo vojenský materiál, začnou samostatně vyšetřovat vojenští policisté. Pravomoci útvaru od července rozšířila novela branné legislativy. S prací vojenských vyšetřovatelů se proto do jejich zázemí na pražském Petříně přišli seznámit státní zástupci.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezentace činnosti Vojenské policie

Prezentace činnosti Vojenské policie | Foto: Filip Jandourek

„Tady se nacházíte v ateliéru, kde se zpracovávají veškeré obrazové přílohy, zajištěné stopy,“ uvítal delegaci ve znaleckých laboratořích na Petříně náčelník oddělení kriminalistické techniky a expertiz Tomáš Vokálek.

Vojáci žalobcům ukázali také techniku, se kterou zasahovali ve Vrběticích. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman byl s vybavením vojenských policistů spokojený.

„Je na velice dobré úrovni. Státní zastupitelství, počítám, bude dozorovat podstatně více věcí. Trestné činy související třeba s nákupem vojenského materiálu. Vojenská policie bude moci vyšetřovat i civilní osoby.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Vojenská policie začne samostatně vyšetřovat některé trestné činy, informuje Evelyna Kulíšková

Zeman proto zvažuje, že posílí tým specialistů na státním zastupitelství. Vojenští kriminalisté sice i dříve vyšetřovali trestné činy vojáků, po zahájení trestního stíhání ale případy předávali k došetření státní policii. To se teď mění, vojenští policisté budou moci práci, kterou začnou, i dokončit.

Efektivita a úspora času

„Je efektivní a i účelné, aby když to nabere Vojenská policie a je to v její působnosti, to skutečně dotáhla, pokud jsou pro to vytvořené podmínky, až ke státnímu zástupci," vysvětlil náčelník Vojenské policie Pavel Kříž.

Kromě toho Vojenské policii nově přibyla i pravomoc řešit případy civilistů, kteří se provinili například při správě armádního majetku. Právě kvůli vyšetřování hospodářské kriminality vznikl už na začátku roku speciální vyšetřovací tým.

Změny uvítala i pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. S vojenskými vyšetřovateli o nich prý mluvila už před deseti lety.

„Jsem obdobně příznivcem takovéto změny například i ve vztahu k Celní správě ČR a k celníkům. Já se totiž domnívám se, že pokud věci rozpracováváte, tak informace, pokud se pak přenáší na jiný policejní orgán, tak to jednoznačně prodlužuje trestní řízení.“

Předávání spisů mezi Vojenskou a státní policií podle ní vyšetřování protahovalo i o měsíce.

Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová a Pavel Zeman, nejvyšší státní zástupce | Foto: Filip Jandourek

Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme