‚Prověřují úmrtí afghánského vojáka.‘ Vojenská policie zasahovala na generálním štábu a v Prostějově

Vojenská policie v úterý v souvislosti s prověřováním loňského úmrtí afghánského vojáka zasahovala na generálním štábu a v Prostějově, kde sídlí armádní 601. skupina speciálních sil. Sdělila to ve středu Jana Zechmeisterová z tiskového oddělení ministerstva obrany. Policisté podle ní vykonali některé úkony trestního řízení.

Praha (Aktualizováno: 17:52 24. 7. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojenská policie v úterý v souvislosti s prověřováním loňského úmrtí afghánského vojáka zasahovala na generálním štábu a v Prostějově (ilustrační foto) | Foto: Anna Vavríková / MAFRA | Zdroj: Profimedia

Agentura ČTK s odkazem na nejmenované zdroje uvedla, že jde o pokračování vyšetřování, které bylo spuštěno loni na podzim po úmrtí českého psovoda Tomáše Procházky na základně Šindánd v provincii Herát. Oficiálně to ale ještě nebylo potvrzené.

Diplomatická nóta kvůli smrti českých vojáků. Afghánské úřady se obrátily na ministerstvo zahraničí

Číst článek

„V úterý 23. července 2019 provedla Vojenská policie na Generálním štábu AČR a v Prostějově některé úkony trestního řízení, a to v souvislosti s prověřováním úmrtí příslušníka afghánských ozbrojených sil v Afghánistánu v říjnu loňského roku,“ řekla Radiožurnálu Zechmeisterová.

Českého vojáka údajně zastřelil příslušník afghánských ozbrojených sil Vahidulláh Chán. List New York Times (NYT) poté v listopadu napsal o vyšetřování českých a amerických vojáků, kteří se údajně podíleli na zabití afghánského vojáka podezřelého z Procházkovy smrti.

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) tehdy odmítl, že by čeští vojáci měli na jeho smrti vinu. Vedení ministerstva a armády současně zdůraznilo, že okolnosti úmrtí se standardně vyšetřují stejně, jako je v jiných podobných případech obvyklé. Současné kroky Vojenské policie by měly být součástí tohoto prověřování.

Afghánský voják byl zatčen afghánskými jednotkami a vzat do vazby západních sil. V době, kdy byl vrácen afghánským jednotkám, byl zbitý a v bezvědomí, odvolával se na podzim americký list na afghánské úředníky. Krátce poté muž zemřel.

Metnar: Probíhají výslechy

Ministr Metnar k nynějšímu zásahu řekl, že aktuálně probíhají výslechy některých vojáků. Přesný počet, ale neuvedl.

Čeští vojáci jsou podezřelí z mučení afghánského vězně, píše New York Times

Číst článek

„Vojenská policie prošetřuje informace kolem událostí v Afghánistánu a provádí výslechy, které ještě probíhají. Dostal jsem informaci, že se prováděly a provádí výslechy lidí z generálního štábu a Prostějova. Nemám informaci, že by byl někdo obviněn. Víc k tomu nevím,“ popsal pro Deník N šéf resortu.

„Minulý rok zastřelili vojáka kynologa Tomáše Procházku a v souvislosti s tím byl zadržen jeden Afghánec, který nakonec zemřel. Předávali si jej Afghánci a Američané a my u toho také byli. Jeho smrt a to, co se dělo kolem, se prověřuje,“ doplnil Metnar.

Případ podle Deníku N dozoruje Městské státní zastupitelství v Praze. „Zveřejníme k tomu ve čtvrtek tiskovou zprávu. Případ se nadále prověřuje, není tedy vhodné uvádět jakékoli detaily. Úkony stále probíhají a nechci říkat, o jaké úkony jde a kolik je zadržených,“ řekl k tomu dozorující státní zástupce Michal Muravský.

Nóta z Afghánistánu

Česká armáda se v druhé polovině loňského roku musela v Afghánistánu vypořádat s několika útoky. V srpnu zemřeli tři čeští vojáci poté, co se v jejich blízkosti odpálil sebevražedný atentátník. V říjnu pak na spojeneckou hlídku zaútočili atentátníci automobilem naloženým výbušninami, zraněno bylo pět českých vojáků. Následoval útok, při kterém zemřel Procházka a dva čeští vojáci byli zraněni.

České ministerstvo zahraničí současně dostalo zkraje června od afghánských úřadů diplomatickou nótu, jak už dříve upozornil server iROZHLAS.cz. Mluvčí resortu Zuzana Štíchová tehdy uvedla, že se souvisí s loňskou smrtí českých vojáků v Afghánistánu.

Ministr obrany Metnar odmítl, že by se Češi podíleli na mučení afghánského vězně

Číst článek

Šéfka sněmovního výboru pro obranu Jana Černochová (ODS) posléze pro iROZHLAS.cz řekla, že se žádost má týkat právě smrti psovoda Procházky. Týdeník Respekt k tomu tento týden – s odkazem na vládní zdroje – napsal, že diplomatická nóta souvisí s prací afghánských vyšetřovatelů kvůli smrti afghánského vojáka.

Součástí nóty má být podle týdeníku požadavek na zaslání protokolů z výslechu údajného střelce, které měly být pořízeny nedlouho po jeho zadržení. Afghánci mají podle Respektu požadovat od českých úřadu ale i další dokumenty.

Česká republika má v Afghánistánu aktuálně 345 vojáků. V bojích v této zemi dosud zahynulo 14 českých vojáků.

kno, mv, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme