Vojenská policie vrátila redaktorům ČT část materiálů, které zabavila

Vojenská policie vrátila redaktorům České televize část materiálů, které zabavila při pátečním zásahu v budově zpravodajství. Podle státního zástupce byl zásah chybný, vojenská policie navíc zabavila i věci, které s trestním řízením, ohledně podezření na ohrožení utajované informace, nesouvisejí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojenský zásah - Česká televize

Vojenský zásah - Česká televize | Zdroj: ČTK

Ministr obrany Alexandr Vondra se dnes sešel s pověřeným šéfem vojenské policie, který ho informoval o vyšetřování kritizovaného zásahu. Policisté ještě podle České televize nevrátili kazety s materiály redaktorů, to ale ministr Vondra prý komentovat nemůže.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vondra-zásah v ČT.mp3

„Nezlobte se, na tohle vám nemohu odpovědět. Já jsem rád, že vojenská policie projevila dobrou vůli, přivezla tentokrát civilizovaným způsobem do České televize příslušné materiály tak, jak se dohodli se státním zástupcem, ale nemůžete po mně chtít otázky, které se týkají vyšetřování. Do toho já nemohu zasahovat. Platí to, že zásah byl skutečně nešťastný a je nutné, aby se to celé důkladně vyšetřilo.“

Ministr obrany Alexandr Vondra už v sobotu postavil mimo službu dva důstojníky a také velitele vojenské policie Vladimíra Ložka.

Pověřený ředitel vojenské policie Jiří Neubauer včera večer dočasně zprostil výkonu služby kapitána Pavla Marečka, vedoucího skupiny, která zásah prováděla.

Policie si ještě nechala CD s obrazovými materiály, které patří redaktoru Karlu Rožánkovi. Ten je z postupu policie rozladěn: „Konspirační metody, že to schovávám do šuplíku Richarda Samka nebo Luboše Rosího mě připadají trošku divné, ale vojenská policie asi ví, co dělá.“

„Vrátili nám zhruba 80 procent zabavených materiálů, nechávají si datové nosiče Karla Rožánka, což jsou ale většinou nahrávky z jeho cest do Afghánistánu a pracovní věci, které s tím nesouvisí. Je záhadou, proč si tohle nechávají,“ říká šéfredaktor zpravodajství ČT Karel Novák.

Česká televize chce podle advokáta Martina Elgera v budoucnu opakování podobných situací na své půdě zamezit: „Jde o to stanovit obecné zábrany proto, aby se podobný postup vůči sdělovacím prostředkům nemohl opakovat a Česká televize zřejmě s tímto motivem sáhne po ústavní stížnosti."

Vojenští policisté v pátek zabavili materiály redaktorů České televize. Hledali dokumenty s citlivými údaji o vojenské zpravodajské službě.

Lucie Husárová 1, Eva Rajlichová, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme