Vojenská rozvědka potvrdí informace BIS o aktivitách agentů v Česku
Informace Bezpečnostní informační služby o tom, že se agenti jiných států snaží v naší republice ovlivňovat veřejné mínění proti plánované stavbě amerického protiraketového radaru, potvrdí během pondělí armádní rozvědka. Stejné závěry totiž bude obsahovat výroční zpráva Vojenského zpravodajství. V České televizi to řekl náměstek ministryně obrany Martin Barták.
Podle náměstka Bartáka nepůjde ve zprávě armádní rozvědky jen o ruskou zpravodajskou službu: "Garantem bezpečnosti týkající se protiraketové obrany je Vojenské zpravodajství - to mu uložila vláda. Úzce spolupracuje s BIS. A jak už bylo řečeno, není to poprvé, co armádní rozvědka upozorňovala na zvýšené aktivity cizích zahraničních služeb. Já nemohu říci pouze jedné dané služby, ale je logické, že někomu to vadí více, někomu méně."
Kvůli zprávě BIS o aktivitách ruských agentů se šéf sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost Jan Vidím (ODS) původně rozhodl svolat mimořádné jednání výboru. Informace totiž považoval za alarmující: "Zatím nám ředitelé všech tří bezpečnostních služeb takhle otevřenou a jasnou informaci neposkytli. Informace o aktivitách cizích agentů mě, úpřimně řečeno, děsí."
Později ale Vidím schůzku šéfů českých tajných služeb s branným výborem Poslanecké sněmovny odvolal. Vadí mu spojování bezpečnostních otázek českého státu s nadcházejícími krajskými a senátními volbami. Chce proto pozvat šéfy tajných služeb až na pozdější termín po volbách, pravděpodobně tedy až v dalším měsíci - listopadu:
"Moje snaha se evidentně nesetkala s pochopením. Někteří kolegové ze sociální demokracie nabyli přesvědčení, že se jedná o nějakou předvolební akci ODS. Myslím si, že otázky národní bezpečnosti nemají co do činění s volbami. Proto jsem raději zrušil setkání s řediteli tří našich tajných služeb a přeložil ho až na povolební dobu."
Podle předsedy stálé sněmovní komise pro kontrolu BIS Jeronýma Tejce (ČSSD) je totiž situace podobná době před posledními volbami, kdy byla zveřejněna kauza Kubice:
"Je těsně před volbami, objevuje se nějaká zpráva, která je částečně veřejná, částečně neveřejná. Pan poslanec Vidím je šokován. Teď možná bude následovat zveřejnění části informací. A protože podle mého pan Vidím opět zneužívá před volbami své pozice, já ho určitě vyzvu k rezignaci."
V pátek zveřejnila Bezpečnostní informační služba výroční zprávu za rok 2007. V ní se mluví o tom, že ruští špioni vloni zvýšili na území naší republiky své aktivity. Kromě ekonomiky se hlavním cílem jejich snažení stal plánovaný americký radar v Brdech a snaha vyvolat proti němu odpor české veřejnosti.
Hlavní smlouvu o radaru podepsali ministři zahraničí USA a Česka letos v létě. Vláda však zatím nemá zajištěnou podporu pro její ratifikaci v parlamentu. Mezi obyvateli stále převládají odpůrci radarové základny na českém území. Proti radaru bylo podle průzkumu agentury STEM po červencovém podpisu česko-americké smlouvy 44 procent dotázaných, pro se vyslovilo 35 procent, zbytek nevěděl.