Vojenské cvičení Létající nosorožec potrvá ještě týden

Spojenecké vojenské cvičení Létající nosorožec vstupuje do závěrečné třetiny. Až do konce příštího týdne se tak bude létat i střílet hlavně ve vojenském újezdu Brdy. Největšího vojenského cvičení v Česku se účastní tři tisíce vojáků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nadzvukový letoun JAS-39 Gripen | Foto: Ministerstvo obrany ČR

Létající nosorožec se koná pod taktovkou britské armády za účasti dalších států. Velitel vzdušných sil generál Jiří Verner hodnotí české jednoty na cvičení velmi vysoko.

„Velký přínos spočívá hlavně ve výcvik takzvaných návodčích, kteří navádějí letadla na konkrétní cíle. Nároky kladené na takovéto pracovníky jsou poměrně velké a vyžadují právě vysoký stupeň vycvičenosti. To, že se cvičí právě v ČR dokazuje, že naše armáda a letectvo disponují poměrně vysokou kvalitou, která je od spojenců akceptovaná s tím, že se neustále zvyšuje,“ řekl Verner Radiožurnálu.

Samotná pozice zmíněných návodčích je v moderní taktice vzdušných soubojů aktuálně určující.

„Samozřejmě návodčí je široce kvalifikován, takže nejde jen o operace kinetické, kdy dochází k úderu na nepřítele, ale je schopen koordinovat a navést letouny, které provádějí dozásobení, padákové shozy, je schopen zajistit místa přistání pro vrtulníky, koordinovat činnost vrtulníků určených pro zdravotní evakuaci,“ vysvětlil před časem Radiožurnálu velitel leteckých návodčích Jiří Dědič.

Zdeněk Hejkrlík, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme