Vojenské vrtulníky, čestná stráž. Armáda se naposledy rozloučila s generálem Klemešem

Obřadem se všemi vojenskými poctami se armáda a veřejnost v Praze rozloučily s generálem Jaroslavem Klemešem. Poslední žijící parašutista, který za druhé světové války seskočil do okupovaného protektorátu, zemřel před týdnem ve věku 95 let.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslední rozloučení začalo slavnostním přeletem vojenských vrtulníků. Pak se hosté přesunuli do obřadní síně. Zaznělo několik proslovů z úst Klemešových přátel a vojenských kolegů - výsadkářů.

První promluvil druhoválečný pilot Emil Boček. „Aspoň jsme si ten život trochu užili. Viděli jsme, jak se naše děti radují ze života. A to bylo to naše přání. Žít v míru,“ řekl Boček.

Zemřel generál Klemeš, poslední československý parašutista vysazený z Británie

Číst článek

Nakonec zazněly dvě hymny - česká a slovenská - generál Klemeš se totiž narodil na Slovensku.

S Klemešem se přišlo rozloučit tolik lidí, že zaplnili celou obřadní síň. Věnce k rakvi položili předseda sněmovny Jan Hamáček z ČSSD, náčelník generálního štábu Josef Bečvář i jeho předchůdce ve funkci a současný předseda vojenského výboru NATO Petr Pavel.

Přijel také ministr obrany Martin Stropnický z hnutí ANO, který připomněl Klemešův příběh. „Ono mu ještě nebylo 18 a složitě utíkal, myslím, do Francie a potom absolvoval výcvik v Anglii a výsadek se provedl na jaře 1945. A za to všechno dostal v roce 1950 dva roky natvrdo,“ řekl Radiožurnálu Stropnický.

Na obřad přišlo také hodně policistů. Generál Jaroslav Klemeš je totiž patronem útvaru ochranné služby policie. 

Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme