Satelitní centrum Vojenského zpravodajství má novou ředitelku. Přípravy na vyslání české družice pokračují

Satelitní centrum Vojenského zpravodajství od 1. května nově vede Antonie Kalinová. Jde teprve o druhého šéfa českého týmu expertů na dálkový průzkum, geoinformatiku a družicové technologie. Ti analyzují snímky převážně od soukromých firem a poskytují je dál spojencům v NATO, v plánu je ale během několika let vyslání vlastní družice na oběžnou dráhu. Podobné centrum má jen několik málo zemí, například USA, Izrael či Itálie.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Družice CoRoT

Družice CoRoT | Foto: ESA

„Paní Kalinová je součástí centra od jeho začátku, předchozí ředitel se přesunul do zahraničí do aliančních struktur,“ okomentoval pro iROZHLAS.cz mluvčí Vojenského zpravodajství Jan Pejšek.

Kalinová plánuje nadále zvyšovat schopnosti dálkového průzkumu pro potřeby Česka a plnit závazky vůči NATO. Funkční období nové ředitelky není nijak ohraničeno.

V rámci NATO jedinečná technologie. Čeští specialisté budou pomocí satelitů odhalovat zbraně i zničené lesy

Číst článek

Satelitní centrum, neboli SATCEN, českých vojenských zpravodajců vzniklo poměrně nedávno. Založeno bylo v roce 2018 a do plného provozu bylo spuštěno o dva roky později. Od té doby zajišťuje zpravodajskou podporu pro spojence v NATO nebo české vojáky na zahraničních misích.

Experti v SATCEN dokonce mohou vidět, co se aktuálně děje na Ukrajině. „Musíme to sledovat,“ říká mluvčí s tím, že nemůže sdělit podrobnosti.

Kromě vojenské sféry spolupracuje centrum také s civilním světem: družicové snímky vojenské tajné služby loni využili hasiči při mapování následků řádění tornáda na jižní Moravě.

„V rámci NATO žádné podobné centrum neexistuje a data a služby jsou poskytovány jednotlivými členskými státy na dobrovolné bázi. Z tohoto důvodu se Česká republika zavázala tyto schopnosti ve prospěch aliance poskytovat. SATCEN je tedy naše národní centrum, které svými výstupy přispívá do NATO,“ vysvětluje mluvčí Pejšek.

Česká družice

„Je zřejmý trend, kdy se každá zodpovědná instituce snaží získávat data i z komerční sféry. Komercializace satelitních technologií a služeb otevřela prostor pro zisk obrovského množství generovaných dat, které by bylo škoda neanalyzovat,“ popisuje Pejšek materiály, získávané od soukromých společností, které má centrum v současnosti k dispozici.

Šéf Satelitního centra: Cílem je kontinuálně snímat Česko. Vlastní družice bychom mohli mít do pěti let

Číst článek

Gró práce speciálního týmu obrazového zpravodajství je analýza snímků. Budoucí experti se vytipovávají už na školách. Na brněnském Vysokém učení technickém dokonce připravují obor zaměřený přímo na vesmírný průmysl. O obdobném programu uvažuje i Univerzita obrany.

Na oběžné dráze už družice české výroby jsou a i SATCEN plánuje vyslat na orbit svou vlastní.

„Víme, že dodací lhůty na satelit s parametry, které potřebujeme, jsou zhruba čtyři roky. Je nutné podobný projekt důkladně připravit, a pokud možno využít velký potenciál českého průmyslu v kosmické oblasti. Určitě je reálné, že bychom mohli naši družici vyslat za méně než deset let,“ odhaduje mluvčí Vojenského zpravodajství Pejšek.

Kateřina Gruntová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme