Vojenské zpravodajství už nevede Kovanda. Byl postaven mimo službu

Ministr obrany Vlastimil Picek dočasně postavil mimo službu ředitele Vojenského zpravodajství Milana Kovandu. Ten je jedním z obžalovaných v případu rozsáhlé razie ve státních institucích. Stejně dopadl i další obžalovaný, zpravodajec Jan Pohůnek. O osudu obou mužů teď rozhodne soud.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo obrany | Foto: Filip Jandourek

Kovandu soud jako jediného neposlal do vazby, protože se přiznal. Jako obžalovaný z trestného činu ale nemohl dál pokračovat ve funkci.

Na ministerstvu obrany se tedy řešilo, jestli skončí sám, nebo ho ministr postaví mimo službu. Odvolat by ho mohl jedině se souhlasem vlády poté, co by záležitost projednal bezpečnostní výbor sněmovny.

Projednávalo se také další působení Jana Pohůnka u vojenské rozvědky. Oba zpravodajci se podle policie podíleli na sledování manželky odstupujícího premiéra Petra Nečase.

„Postavení generálmajora Milana Kovandy a plukovníka Jana Pohůnka mimo službu potrvá do doby, než o míře jejich zavinění rozhodne nezávislý soud,“ upřesnila mluvčí ministerstva obrany Mira Třebická.

Demisi podá Nečas v šest večer na Hradě, dohodl se na tom se Zemanem v Lánech

Číst článek

Kovanda přes svého právníka Jiřího Matznera přiznal, že manželku premiéra Petra Nečase opravdu sledovali. O sledování dvou zaměstnanců Úřadu vlády prý věděl, jeho lidé se na něm ale nepodíleli.

„Z jeho výslechu a z obsahu jeho protokolu plyne, že realizace byla pouze ve vztahu k paní Nečasové,“ uvedl Matzner.

Sledování všech tří osob měla objednat ředitelka kanceláře premiéra Jana Nagyová. Z policejního spisu, který se objevil v médiích, vyplývá, že informace o sledování všech tří předával Nagyové právě Kovanda.

Kovanda je přesvědčený, že důvodem sledování premiérovy manželky byla bezpečnost státu. Proto chce nechat rozhodnutí, jestli šlo o trestný čin nebo ne, na soudu.

Ministr Picek vedením tajné služby pověřil dosavadního zástupce ředitele Rostislava Pilce. Zítra se sejde sněmovní komise pro kontrolu činnosti Vojenského zpravodajství, která se bude současnou situací zabývat.

Petr Medek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme