Na české státní instituce loni útočili kyberšpioni financovaní jinými státy, varují zpravodajci

Česko ohrožují kyberšpionážní skupiny, které jsou financovány a podporovány jinými státy. Ve výroční zprávě za rok 2018, která byla vydána v úterý, před tím varuje Vojenské zpravodajství. „Tyto skupiny útočí na důležité státní instituce,“ řekl Radiožurnálu zástupce ředitele Národního centra kybernetických operací Kamil Tichý.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

profimedia-045937512_190814-113219_dok.jpg

Výroční zpráva Vojenského zpravodajství konkrétní není, ale například Bezpečnostní informační služba dlouhodobě varuje před skupinou hackerů podporovanou Ruskem. Ilustrační foto | Zdroj: Profimedia

Vojenské zpravodajství varuje před takzvanými APT skupinami, což jsou hackeři a specialisté většinou placení a podporovaní nějakým státem. Tyto skupiny se snaží tajně dostat do systémů státních institucí nebo významných firem a univerzit. Snaží se ukrást data, získat hodnotné informace nebo svůj cíl nějak jinak poškodit.

Proruští aktivisté šířící dezinformace jsou jednou z nejzávažnějších hrozeb, píše BIS ve výroční zprávě

Číst článek

Tyto útoky jsou často dlouhodobé a velmi těžko se odhalují. Podle zástupce ředitele Národního centra kybernetických operací Kamila Tichého skupiny operují i v Česku.

„Vojenské zpravodajství řeší několik případů aktivit s těmi útoky na některé významné instituce v České republice, ale vzhledem k probíhajícím činnostem nelze blíže specifikovat, o jaké instituce se jedná,“ řekl.

Výroční zpráva Vojenského zpravodajství konkrétní není, ale například Bezpečnostní informační služba dlouhodobě varuje před skupinou hackerů podporovanou Ruskem. Ti například v roce 2016 napadli české ministerstvo zahraničí.

Rovněž letošní útok na tento úřad byl podle vyjádření senátního výboru motivován státním aktérem. A Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) pro změnu v září ve své výroční zprávě psal o „nejspíš čínském útoku“ na významnou vládní instituci.

‚Vnitřní síť se musí hlídat‘

Podle mluvčího NÚKIB Radka Holého se dá útokům zabránit jen velmi těžce. Hlavní je rozpoznat jej, k tomu je důležité hlídat, co se ve vnitřní síti děje.

Starým systémům elektráren hrozí hackerské útoky, varuje kybernetický úřad. Jejich výměna je ale drahá

Číst článek

„Podstatné je sledovat jakoukoli anomálii, která se v tom systému stane, vyhodnotit ji, a potom přijímat zase další opatření, aby se podobná anomálie příště neopakovala,“ přiblížil.

Kromě těchto úzce zaměřených APT skupin Vojenské zpravodajství varuje i před špatně zabezpečenými zařízeními, která jsou – třeba v domácnostech – součástí takzvaného internetu věcí. Může jít o tiskárny, chytré hračky, ledničky nebo televize. Hackeři jejich prostřednictvím můžou těžit kryptoměny, případně útočit na další zařízení a weby.

O konkrétním útoku píše v úterní výroční zprávě i Bezpečnostní informační služba. Podle ní ruská kyberšpionážní skupina kompromitovala soukromé e-mailové účty českých vojáků. Dostala se k citlivým údajům, jako jsou adresy, faktury nebo další kontakty.

Jana Magdoňová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme