Vojenské zpravodajství: Svět je nestabilní, pandemie covidu odhalila nepřipravenost na velké krize

Vojenské zpravodajství vydalo ve středu výroční zprávu za rok 2020. V ní zpravodajci uvádí, že situace ve světě se stala ještě více nestabilní a nepředvídatelnou než doposud. Pandemie koronaviru podle nich odhalila vysokou míru zranitelnosti moderní globalizované civilizace a ukázala také rozdílnou úroveň připravenosti jednotlivých států na velké krize. Upozornili i na nebezpečí spojené s dezinformacemi a fake news.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pandemie koronaviru podle Vojenského zpravodajství odhalila zranitelnosti moderní globalizované civilizace (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Zpravodajci poukázali na slabinu většiny zemí spojenou s nedostatečnými rezervami, přílišnou závislostí na dovozu kritických surovin nebo na nedostatečné nástroje, kterými by mohly ovlivnit výrobu u soukromých firem. Tyto nedostatky podle Vojenského zpravodajství ukázaly limity těchto zemí i pro případné řešení krizí vojenského charakteru.

Dohra v kauze zneužití Vojenského zpravodajství. Nejvyšší soud zamítl dovolání Nečasové a dalších

Číst článek

„Zkušenosti ze zvládání pandemie přinesly nejen nové pohledy na schopnosti států čelit krizím, ale také poskytly potenciálním protivníkům cenné informace o strategických slabinách jejich rivalů,“ uvedlo ve zprávě Vojenské zpravodajství.

Koronavirová krize podle tajné služby pomohla i zrychlení soupeření mezi mocnostmi. Zpravodajci upozornili, že průběh a dopady pandemie a její zvládání Evropskou unií, Spojenými státy, Čínou a Ruskem výrazně ovlivní geopolitickou situaci v krátkodobém a minimálně i střednědobém horizontu.

Kybernetické hrozby

Tajná služba ve zprávě poukázala na význam nových technologií, které mohou významně ovlivnit obranyschopnost zemí. Zmínila třeba hypersonické zbraňové systémy, technologie zlepšující a navyšující schopnosti člověka nebo nástroje autonomního řízení. Vojenské zpravodajství se v této oblasti zaměřuje zejména na vesmírné technologie, zobrazovací technologie, zpracování velkých objemů dat a pokročilou datovou analýzu, využívat chce také umělou inteligenci.

Vojenské zpravodajství rovněž upozornilo na potíže spojené s otázkami šíření informací. „Fakta, polopravdy a cílené nepravdy se staly využívaným nástrojem a prostředkem, který zásadním způsobem ovlivňoval chování a jednání lidstva v globálním měřítku,“ podotkli zpravodajci.

Vojenští zpravodajci mohou nově aktivně bránit kybernetickému útoku. ‚Ještě to nebylo potřeba,‘ říká Žid

Číst článek

Za zásadní kritérium označili míru jejich pravdivosti a poukázali na to, že se stávají nejen nástrojem vlivu, ale i zbraní. Protivníci díky přesunu komunikace do elektronické virtuální podoby získali možnost, jak ovlivnit lidi při hodnocení událostí nebo při tom, komu vyjádří podporu.

„Je tak možné ovlivňovat i chování a jednání politiků a všech, kdo formují tzv. veřejné mínění. Právě i zde se projevila nekoordinovaná strategická komunikace směrem k občanům a vůči zahraničí,“ uvedlo Vojenské zpravodajství.

Zpravodajci také ve zprávě popsali některé specifické disciplíny a nové metody práce, které v současné době používají. Zmínili tzv. zdravotnické zpravodajství, zpracování velkých dat (Big data) a problematiku propagandy a dezinformací.

Celou výroční zprávu Vojenského zpravodajství si můžete prohlédnout níže.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme