Vojenský historický ústav chce z Peru získat unikátní československý tank LTP

České muzejní sbírky budou zřejmě bohatší o další vzácný exemplář. Tím je československý tank LTP, který by měl do země svého původu putovat až z dalekého jihoamerického Peru.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Československý tank LTP

Československý tank LTP | Foto: www.valka.cz

Československo bylo za první republiky zbrojařskou velmocí a ve výrobě tanků patřilo ke světové špičce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vojenský historický ústav chce z Peru získat unikátní československý tank LTP

Úspěch slavila firma ČKD, která porazila třeba italský Fiat nebo francouzský Renault. V únoru roku 1938 podepsala s Peru smlouvu na dodávku 24 tanků.

Specifikace byly jasné - možnost operovat v nadmořské výšce až 4500 metrů a hmotnost do 6,5 tuny, vysvětlil Ivo Pejčoch z Vojenského historického ústavu:

"Tanky byly jen o málo těžší než specifikace požadovala, byly vyzbrojené velmi účinným 37milimetrovým kanónem Škoda a dvěma kulomety. Jejich vzduchem chlazené motory byly schopné pracovat i ve vysokých nadmořských výškách, což mezi tehdejšími obrněnci byl skutečný unikát. Jak potom ukázala dlouhá desetiletí provozu, byly to tanky velmi odolné."

Rozpínání hitlerovského Německa a hrozba války přitom celou transakci málem zhatily. "V roce 1938 se dodávka pozdržela, protože když došlo k mnichovské krizi, tak armáda zastavila vývoz zbraní do jiných zemí. Počítalo se i s tím, že v případě ozbrojeného konfliktu by tanky pro Peru bojovaly v řadách Československé armády," dodal historik.

Domů po 70 letech

Tanky LTP nakonec odpluly do Peru lodí a už krátce poté vyrazily poprvé do akce. Byly totiž hlavní silou při zákroku proti pokusu o puč.

Stroje měly v peruánské armádě místo po desítky následujících let. Po druhé světové válce tamní vláda dokonce plánovala koupit další, v Československu se ale změnily poměry.

Dnes po více než 70 letech se zájem obrátil a tank LTP chce získat český Vojenský historický ústav, potvrdil Radiožurnálu zastupující ředitel ústavu Jiří Rajlich.

"Bude to tak, že až sem 'eltépéčko' dostaneme, tak podobně jako tank LT-35 ho nejdřív vystavíme na nádvoří Vojenského historického ústavu v Praze na Žižkově, aby se s ním mohla veřejnost seznámit ještě za tepla, a poté bude odvezen do Vojenského technického muzea v Lešanech, kde se podrobí rekonstrukci," upřesnil Rajlich.

Transportem tanku LTP z Peru do Prahy by skončilo osmileté snažení ústavu, který chce navrátit jeden ze symbolů prvorepublikového zbrojního průmyslu v Československu do země původu.

Vše ale záleží na tom, zda vláda schválí finanční dar ve výši 50.000 dolarů pro peruánské město Mollendo, které je vlastníkem unikátního tanku.

Martin Hromádka, Nikola Bojčev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme