Konvoj USA se bude vracet ze cvičení z Maďarska vlaky a autobusy, přesuny přes Česko budou minimální

Konvoj americké armády se během příštích dvou týdnů bude vracet ze cvičení v Maďarsku a Rumunsku zpátky do domovských základen v Německu s využitím civilního dopravce. Přesuny přes Česko budou minimální, hlavní trasy povedou přes Německo, Polsko a Rakousko, sdělila mluvčí generálního štábu české armády Magdalena Dvořáková. V květnu konvoj při přesunu na několik hodin zablokoval dálnici D1, situací se tehdy zabýval i premiér Babiš (ANO).

Praha (Aktualizováno: 18:51 21. 6. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Konvoj americké armády projíždí Českem 13. září 2015 | Foto: Olga Štrejbarová

Vojáci pojedou autobusy, zatímco armádní techniku a vybavení přepraví vlaky a kamiony. Návrat amerických vojáků do Německa je naplánovaný na dva týdny, od druhé poloviny června do 2. července.

„Americké jednotky pro návrat ze cvičení zvolily transport formou civilního dopravce, konkrétně pro přepravu osob autobusy a pro vojenskou techniku a vybavení vlaky a kamiony,“ konstatovala mluvčí.

Dálnice D1 kvůli vojenským konvojům kolabovala. Situace se uklidnila i díky zásahu Babiše

Číst článek

Vzhledem k tomu, že nejde o nadměrnou přepravu, přepravce neupřesnil konkrétní časy přepravy. „Takovéto přesuny nejsou koordinovány s ministerstvem obrany ani s ministerstvem dopravy. Civilní přepravce tak nebude doprovázen Vojenskou policií,“ uvedla Dvořáková.

Při přesunu přes ČR na cvičení podle generálního štábu využily americké jednotky formy konvoje k cestování jako důležitou součást cvičení. Přesuny zahraničních armád přes české území prověřují také schopnosti státu a jeho složek poskytnout komplexní podporu hostitelskou zemí, dodala mluvčí.

Kolaps na D1

Konvoj amerických jednotek čítající téměř 400 kusů vojenské techniky a 800 vojáků se přesouval z Německa přes Česko na cvičení v Maďarsku a Rumunsku od 28. do 30. května. Nechyběl v něm kolové obrněné transportéry Stryker a Humvee, zásobovací vozidla, nákladní a další podpůrná vozidla.

Při posledním dni přesunu způsobil konvoj na nejstarší a nejvytíženější tuzemské dálnici kolaps, cesta z Prahy do Brna se protáhla i o několik hodin. Babiš označil situaci za krizovou, pět konvojů bylo z D1 staženo.

Větší konvoje americké armády projíždějí v posledních letech Českou republikou každoročně.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme