Vojenský speciál přiletěl z Nepálu zpět do Česka. Vrátili se i tři čeští turisté

Do Prahy se v jednu hodinu po půlnoci vrátil český vojenský speciál. Do Nepálu vezl záchranáře, hasiče i další zdravotnický materiál. Letounem se zpátky do Česka vrátili někteří vystřídaní záchranáři a tři turisté z Česka.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pomoc přicházela i ze zahraničí. Například v sobotu 17. srpna přistály na ruzyňském letišti dva plné herkulesy italské armády

Pomoc přicházela i ze zahraničí. Například v sobotu 17. srpna přistály na ruzyňském letišti dva plné herkulesy italské armády | Foto: Jan Rosenauer

Speciálem do Prahy přiletělo 13 občanů Česka a dalších zemí Evropské unie. Speciál do Nepálu dopravil kromě dalších záchranářů taky hasiče a humanitární pomoc Českého červeného kříže.

„Byla to dřina, únava, spousty starostí, ale dobrý pocit z toho, že to dobře dopadlo. Jaká je tam situace? Dneska se to zase otřáslo, ale předpokládám, že při intenzitě něco přes pět stupňů Richterovy stupnice to není nic katastrofálního pro zemi a pro Nepálce,“ uvedl šéf týmu Oldřich Klegr.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vojenský speciál přiletěl z Nepálu zpět do Česka. Do Prahy přiletělo 13 občanů Česka a dalších zemí Evropské unie. Natáčel Radek Duchoň

Letoun odstartoval na zpáteční cestu z Káthmándú v sobotu odpoledne, v nepálské metropoli strávil tři hodiny. Součástí nové humanitární zásilky Českého červeného kříže byly obvazy, chirurgický materiál, injekční stříkačky, analgetika, antibiotika a další zdravotnické potřeby. Obvazový a další materiál je určen pro sedm nemocnic.

Letadlem do Nepálu cestovalo také deset hasičů, čtyři zdravotníci a čtyři zástupci Českého červeného kříže, který zajistil humanitární pomoc. Zpět do Evropy pak odletěli vystřídaní hasiči, zdravotníci a jeden průvodce.

Evakuace občanů Evropské unie

Asi 40 volných míst vojáci prostřednictvím velvyslanectví v indickém Dillí nabídli k evakuaci občanů Evropské unie. Využili toho tři Češi a deset občanů převážně z Evropské unie.

„Vracíme se ze svatební cesty. Přijeli jsme přesně v den, kdy bylo první zemětřesení, tak se to trochu zvrhlo. Není to nešťastný návrat, respektive je, protože ty pocity jsou trošku rozporuplné z toho, co jsme tam zanechali, a v jakém stavu Nepál je. Ale myslím, že nás to hodně zocelilo, snažili jsme se pomoct, takže jsme tam zanechali i kus sebe,“ popsala Pavlína, která se vojenským speciálem v noci vrátila do Česka.

V Nepálu už několik týdnů působí český tým 36 lékařů, zdravotních sester a hasičů, kteří do pátku ošetřili 654 zraněných. Délka jejich mise byla původně plánována minimálně na dva týdny, počítalo se ale s případným prodloužením až na měsíc. Ve středu vláda schválila prodloužení pomoci o dalších 15 dní.

Při ničivém zemětřesení 25. dubna zahynulo v Nepálu přes osm tisíc lidí a zranilo se dalších více než 18 tisíc osob. Nepál tento týden postihlo nové zemětřesení, které si vyžádalo desítky obětí.

Nepál - zemětřesení | Foto: Český rozhlas

ČTK, Tereza Chlubná, Radek Duchoň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme