Vojenský újezd v Brdech skončí. Co s ním bude dál, ještě není jasné

Plocha vojenských újezdů se zmenší o třetinu. Armáda zcela opustí Brdy. S takovým plánem počítá materiál, který dnes předkládá ministerstvo obrany vládě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr obrany Alexandr Vondra se setkal se starosty obcí na Karlovarsku a hovořil s nimi o redukci vojenských újezdů | Zdroj: ČTK

Opuštění prostoru v Brdech a zmenšení dalších újezdů se obejde bez omezení výcviku vojáků, potvrdil ministr obrany Alexandr Vondra. Armáda zredukuje plochu o 42 000 hektarů ze současných skoro 130 000.

Přehrát

00:00 / 00:00

Celý příspěvek si můžete také poslechnout

„Území vojenských újezdů dnes nemají katastry, čili bude nutno obnovit katastry. Budeme to dělat v konzultaci s ministerstvem vnitra a zejména s obcemi, protože je důležité, aby jejich požadavky byly nějakým způsobem zohledněny. Budeme pořádat ankety v sídelních útvarech, zda chtějí vzniknout jako samostatné obce, což budou možná dva případy,“ řekl Vondra.

A právě rozdělení opuštěných prostor bude ministerstvo a armáda projednávat s přilehlými obcemi a kraji. Hejtman Plzeňského kraje Milan Chovanec podporuje návrat k původním hranicím před ustavením újezdu Brdy.

„Nemáme zájem o majetek, máme pouze zájem v zájmu obcí a občanů řešit jejich katastry. Chceme se pouze vrátit k původním hranicím před tím, než byl tento vojenský újezd zřízen. Takže nechceme nic jiného než to, aby katastry těchto obcí šly po rozvodí potoků, říček, které v této oblasti pramení. Pokud by to stát převedl z vojenské správy do civilní, tak by musel jako původce ekologických zátěží a i nevybuchlé munice ji odstranit, než tam pustí lidi,“ shrnul Chovanec.

Opačný názor na rozdělení území má středočeský hejtman David Rath: „Je zásadní, aby vláda řekla, co s tím, jak to zaplatí a v jakém časovém horizontu. Zatím je území na katastru Středočeského kraje a my nevidíme důvod, proč by se na tom cokoli mělo měnit od stavu, který platí.“ Armáda se zbavuje těch částí újezdů, které k výcviku využívala jen sporadicky. Kvůli změně hranic výcvikových prostorů bude vláda muset změnit zákon o zajišťování obrany státu.


Vojenský újezd v Brdech

Nikola Bojčev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme