Filip projednával s premiérem odchod ministra dopravy Ťoka. Padl podle něj konkrétní termín

Předseda KSČM Vojtěch Filip informoval prezidenta Miloše Zemana o tom, že není spokojen s prací ministrů dopravy Dana Ťoka (za ANO) a zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD). Filip to řekl po středeční schůzce s prezidentem na Hradě. Zeman podle něj není spokojen jen s ministrem zahraničí. O Ťokově odchodu zároveň Filip mluvil s premiérem Andrejem Babišem. Potvrdil to ve čtvrtek serveru Neovlivní.

Aktualizováno Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojtěch Filip (KSČM) se v minulých dnech sešel s premiérem i prezidentem. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

„Pan prezident vyslovil nespokojenost s prací pana Petříčka, tam jsme se shodli, u pana Ťoka měl jiný názor než já,“ řekl předseda KSČM, která ve Sněmovně toleruje menšinovou vládu hnutí ANO a sociální demokracie.

Hradní kancléř má mít prověrku, shodli se Filip a Bartoš. Alespoň na stupeň důvěrné, dodal šéf KSČM

Číst článek

Filip zároveň serveru Neovlivní potvrdil, že se v minulých dnech setkal s premiérem Andrejem Babišem. Na schůzce podle něj řešili i personální otázky, mezi nimi právě odchod ministra dopravy Dana Ťoka. Ten by měl opustit vládu 15. března. „Ano, o tomto, respektive podobném termínu se premiér zmiňoval,“ řekl doslova předseda KSČM.

Filip má podle premiéra právo na vyjádření názoru. „Ale není to KSČM, která rozhoduje, kdo bude ve vládě a kdo nebude,“ okomentoval jeho slova Babiš ve čtvrtek před odletem na bratislavskou schůzku premiérů visegrádské čtyřky s německou kancléřkou Angelou Merkelovou.

Podle Neovlivní by Ťoka mohl nahradit bývalý manažer Skansky a exnáměstek generálního ředitele Českých drah Milan Matzenauer nebo ředitel Drážního úřadu a někdejší šéf SŽDC Jiří Kolář. Premiér Babiš ale tuto informaci označil za nesmysl.

Komunisté kritizují Ťoka dlouhodobě, naposledy kvůli prosincovému kolapsu na opravovaném úseku dálnice D1 na Vysočině. V případě Petříčka se KSČM nelíbil jeho postoj k rusko-ukrajinskému konfliktu v Azovském moři a k novému ukrajinskému zákonu, který rozšiřuje řady ukrajinských válečných veteránů o někdejší banderovce.

Cesta do Číny

Filip seznámil Zemana také s výsledky své cesty do Číny, kterou navštívil v polovině ledna. Předseda KSČM uvedl, že byl v Číně kvůli rozšíření spolupráce při výrobě malých dopravních letadel. „Čínské úřady v centru i v regionu potvrdily, že mají o spolupráci dál zájem,“ řekl.

Se Zemanem Filip mluvil i o zahraničních věcech. Jako místopředseda sněmovny, jak uvedl, se brzy setká se svým protějškem v horní komoře Milanem Štěchem (ČSSD) kvůli koordinaci parlamentních zahraničních cest.

dok, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme