KSČM kritizuje ‚totálně neschopného‘ ministra zahraničí. ‚Nemají do toho co mluvit,‘ řekl Petříček

Předseda komunistů Vojtěch Filip chce příští týden na schůzce s premiérem Andrejem Babišem (ANO) probrat postoje některých ministerstev. Největší nespokojenost vyjadřuje směrem k ministru zahraničí Tomáši Petříčkovi (ČSSD). Nesouhlasí také s některými kroky ministra dopravy Dana Ťoka (ANO). Kromě toho se po páteční schůzi výboru KSČM Filip vyjadřoval také ke státnímu rozpočtu a kauze Huawei.

Praha (Aktualizováno: 15:12 15. 2. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojtěch Filip, předseda KSČM | Zdroj: ČTK

Filip zdůraznil, že výhrady komunistů, s jejichž podporou menšinová vláda ANO a ČSSD vznikla, směřují k věcným problémům, nikoli personálním otázkám a osobním antipatiím.

Hamáček: O svých ministrech Babiš může jednat, s kým chce. Odvolání Petříčka by ale vedlo k pádu vlády

Číst článek

Ministerstvu dopravy vyčítají pokus o prodej ČD Cargo, výběrové řízení na mýtný systém a problémy s dálnicí D1. V souvislosti s ministerstvem zdravotnictví zmiňuje Filip personální změny ve Fakultní nemocnici Ostrava.

Největší kritiku však předseda strany směřuje na ministra Petříčka a jeho ministerstvo. Hovoří o „totální neschopnosti“. Ministerstvu dává za vinu neschopnost postavit se za historický odkaz Čechů žijících ve Volyni a neohrazení se proti válečnému zločinci Banderovi.

Ukrajina...

Komunisté kritizují také Petříčkovu nedávnou cestu na Ukrajinu a postoj k situaci ve Venezuele.

Oznámil novinářům, že Ukrajina bojuje proti ruské agresi a proruským povstalcům, a v Mariupolu pak podpořil suverenitu a územní celistvost Ukrajiny a připojil se k sankcím proti Rusku, popsali prohřešek ministra.

Kyberúřad odpověděl na dopis společnosti Huawei. Její technologie dál považuje za bezpečnostní riziko

Číst článek

Za skandální pak označili, že se neohradil proti novému ukrajinskému zákonu, který rozšiřuje řady ukrajinských válečných veteránů o někdejší banderovce.

... a Venezuela

Nesouhlasí také s uznáním Juana Guaidóa jako prezidenta Venezuely. „Opravdu, opravdu není možné, aby se Česká republika připojila k čemukoli, co je v rozporu s mezinárodním právem. Zasahování do vnitřních záležitostí jakékoli jiné země je pro nás nepřijatelný postup. A abychom se vyjadřovali k tomu, kdo je, nebo není prezidentem Venezuely, to si myslím, že nám nenáleží.“

Výkonný výbor Filipovi také uložil, aby při jednání s předsedou vlády přednesl výhrady k některým krokům, které mohou vést k vyšší závislosti České republiky na nadnárodních korporacích. Týká se to především technologií Huawei.

Filip uvedl nesouhlas s krokem ředitele Bezpečnostní informační služby Michala Koudelky, který se dle jeho slov „přiklonil k jedné straně v konkurenčním boji.“ Zdůraznil svobodu soutěže jednotlivých výrobců.

„KSČM opět vyzývá k mému odvolání z vlády, i když podpořila programové prohlášení s jasným prozápadním kurzem, včetně našeho členství v EU a NATO. Já tuto politiku naplňuji i proto, že jde o mé osobní přesvědčení,“ reagoval na kritiku Petříček na svém twitteru.

Podotkl, že KSČM není stranou vládní koalice, a nemůže tak do zahraniční politiky či politického a bezpečnostního ukotvení Česka mluvit. Na sociálních sítích také uvedl, že o personálních otázkách rozhoduje za ČSSD její předseda Jan Hamáček.

1/2 KSČM opět vyzývá k mému odvolání z vlády, i když podpořila programové prohlášení s jasným prozápadním kurzem, včetně našeho členství v #EU a #NATO. Já tuto politiku naplňuji i proto, že jde o mé osobní přesvědčení.

13:31 – 15. 02. 2019

58 1102

2/2 KSČM není stranou vládní koalice a nemůže tak do zahraniční politiky či našeho politického a bezpečnostního ukotvení mluvit. O personálních otázkách rozhoduje za @ČSSD její předseda.

13:30 – 15. 02. 2019

14 598

Schodek maximálně 30 miliard

V debatě došlo také na státní rozpočet. Maximální hranice, kterou jsou komunisti ochotni tolerovat, je 30 miliard. Jinak prý rozpočet nepodpoří. Vláda přitom počítá s 40miliardovým deficitem. Ušetřit by se podle Filipa mělo na provozních nákladech ministerstev. Rozpočet se však bude schvalovat až v září a tyto debaty jsou tedy pouze předběžné.

Na otázku, jak by měla dál spolupráce fungovat, odpověděl Filip, že to budou řešit až na konkrétním jednání, a ne před médii. Místopředseda Stanislav Grospič dodal, že se to týká „převážně sociální oblasti, jejich zaměstnanců, mezd a důchodů“. Znovu chtějí jednat o možnosti zavedení sektorové daně, kterou ANO odmítá. Shodu mohou obě strany najít na zvýšení daně z hazardu.

anj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme