Filip vypovídal na českobudějovickém finančním úřadu. Je podezřelý z přijetí půlmilionového úplatku

Předseda KSČM Vojtěch Filip kvůli podezření z přijetí úplatku 500 tisíc korun od podnikatele Tomáše Horáčka vypovídal na finančním úřadu v Českých Budějovicích. Uvádí to server Seznam Zprávy. O celé kauze informoval v srpnu server iROZHLAS.cz.

České Budějovice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojtěch Filip (KSČM) přijetí platby opakovaně odmítá | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Filip musel na začátku týdne na úřadu vysvětlit, jestli měl úplatek zdanit. Jeho přijetí nadále odmítá. „Pokud bude pan Horáček dál šířit lži, tak budu nucen postupovat právní cestou. Nic mi pan Horáček nedal a na finančním úřadu jsem své vyjádření už učinil do protokolu v pondělí,“ napsal Filip serveru Seznam Zprávy.

‚První podpora od Tomáše.‘ Šéf KSČM Filip má finančnímu úřadu vysvětlit podezřelý půl milion

Číst článek

Detaily k vysvětlení nepodal ani samotný úřad s tím, že instituce je vázána mlčenlivostí.

Horáček, který spolupracuje s policií, nadále trvá na tom, že k předání peněz došlo přímo před ním. „S požadavkem přišel Gibiec (někdejší Filipů asistent – pozn. red.) s tím, že je to projednáno s Vojtěchem Filipem. Podpora byla domluvená na více úrovních. Od podpory mých projektů v zahraničí až po podporu zájmů v oblasti zdravotnictví v ČR. Mělo se jednat o dlouhodobou spolupráci,“ řekl Horáček v rozhovoru pro server.

‚Peníze jsem neobdržel‘

Udání se na českobudějovickém finančním úřadu objevilo na začátku srpna. Jak zjistil server iROZHLAS.cz, Národní centrála proti organizovanému zločinu žádala, aby berní úředníci doměřili místopředsedovi sněmovny a šéfovi KSČM Vojtěchu Filipovi daň, protože měl zatajit půlmilionový příjem získaný úplatkem.

Žádné peníze jsem neobdržel a nic jsem nesliboval, tvrdí šéf KSČM Filip k podezřelému půl milionu

Číst článek

Peníze měl Filip přijmout v dubnu 2018 od podnikatele Tomáše Horáčka, stíhaného za rozsáhlou korupci. Transakci měl zprostředkovat mediální poradce a někdejší Filipův asistent Lukáš Gibiec. Finanční obnos měl pomoct do funkce politické náměstkyně ministra zdravotnictví Andree Vrbovské, někdejší šéfce Nemocnice Na Bulovce a Horáčkově spolupracovnici. Součástí dohody byla údajně i cesta poslanců zemědělského výboru do Kazachstánu.

Ačkoli byli vyšetřovatelé přesvědčeni, že k předání částky došlo, a případ vyšetřovali, k obvinění nakonec nedošlo.

„Řekl jsem, jak jsem pana Horáčka poznal a kdy jsem s ním jednal. Neměl jsem co tajit,“ přiblížil v rozhovoru Filip výpověď před vyšetřovateli. „K ničemu takovému nedošlo,“ tvrdil Filip o úplatku.

tzr, sto, kno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme