‚Bolševickej cenzor.‘ Piráti obvinili komunistu Filipa. Ve sněmovně jejich poslanci odebral slovo

Obvinění z cenzury si ve čtvrtek od opozice vysloužil místopředseda sněmovny a šéf komunistů Vojtěch Filip (KSČM). Důvodem bylo jeho rozhodnutí ukončit projev místopředsedy pirátských poslanců Jana Lipavského, který kritizoval možnou intervenci státu do letecké společnosti Smartwings, která by chtěla od státu půjčku nebo záruku za komerční úvěr 1,7 miliardy korun na záchranu před krachem.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lipavský podle Filipa nemluvil k tématu, které se týkalo informací vlády o nákupech zdravotnického materiálu a podílů v soukromých firmách či jiných zvažovaných intervencích. Na to poukazovali Piráti, podle nichž Filip předsedající schůzi nepostupoval správně. Upozornili, že předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO) byl informován o tom, že tématem mají být i Smartwings. Provládní většina námitky proti Filipovu postupu v hlasování odmítla.

Filip: Máme seznam bodů, které bychom nepodpořili, pokud premiér neodvolá ministra Petříčka

Číst článek

Jako pokus o cenzuru označil Filipův postup jak poslanec ODS Pavel Žáček, tak pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík. „Tady bolševickej cenzor někomu odebírá slovo. Co si to dovolujete, pane Filipe,“ uvedl Ferjenčík. Filip se hájil tím, že jiný postup zvolit nemohl. „Já jsem nikoho necenzuroval,“ ohradil se.

Lipavský vyzval Filipa, aby předal řízení schůze někomu jinému. Filip to odmítl s tím, že pro svůj postup získal v hlasování důvěru sněmovny. Piráti se proto rozhodli využít možnosti, aby Lipavský svůj projev dokončil jako zástupce poslaneckého klubu, na něhož se omezení nevztahují.

Poslanec ODS Marek Benda k tomu poznamenal, že neschopnost uznat chybu vedla k tomu, že poslanci promarnili čas v rozepřích o pravidla jednání. „Zamyslete se občas nad tím, za jakou cenu tady chcete prosazovat většinu,“ vzkázal do koaličních lavic.

Po dvacetiminutové přestávce se řízení schůze ujal šéf sněmovny Vondráček, který oznámil, že umožní Lipavskému jeho vystoupení dokončit. Lipavský v projevu poukazoval mimo jiné na nevyjasněnou vlastnickou strukturu společnosti Smartwings včetně jejích vazeb na Čínu a na firmy sídlící v daňových rájích.

Vyšetřovací komise

Sněmovní vyšetřovací komise k ministerským nákupům ochranných pomůcek při epidemii koronaviru nevznikne. Opozice návrh na její založení neprosadila. Vedle vládních ANO a ČSSD jej nepodpořili ani komunisté, kteří kabinet v dolní komoře tolerují, a část poslanců hnutí SPD.

Vydírání je pro mě překvapivé. Komunisté by neměli otáčet kormidlo zahraniční politiky, říká Petříček

Číst článek

Opozičním stranám se také nepodařilo prosadit, aby prostřednictvím Správy státních hmotných rezerv zajistila do konce srpna dostatečný počet ochranných pomůcek pro případ druhé vlny epidemie koronaviru. Navrhovali to Piráti spolu s ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN.

Opoziční poslanci také neúspěšně žádali o to, aby podíl českých firem na nákupu pomůcek činil nejméně 85 procent. Dále požadovala úplné a včasné zveřejňování informací o nákupu roušek, respirátorů či dezinfekce a zveřejnění skutečných majitelů dodavatelů ochranných pomůcek. Opoziční strany neprosadily ani ve sněmovně výzvu vládě, aby připravila finanční podporu lidem pracujícím na dohody o provedení práce nebo o pracovní činnosti.

Na mimořádné schůzi se ale pravicové opozici s pomocí SPD podařilo prosadit, aby ministerstvo zdravotnictví do konce července zpracovalo systém pandemických stupňů pohotovosti. Do konce září má také aktualizovat typový plán epidemie hromadné nákazy a v případě druhé vlny epidemie koronaviru podle něj postupovat. Zároveň si sněmovna od vlády vyžádala jednou za tři měsíce informaci, jaká opatření kabinet připravuje.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme