Vyhostit ruské diplomaty? Vláda podporovaná KSČM by bez nás rozhodnout neměla, uvedl Filip

Premiér v demisi a šéf ANO Andrej Babiš jednal v pátek s předsedou komunistů Vojtěchem Filipem. Mluvili například o možném vyhoštění ruských diplomatů z Česka, a to kvůli útoku na bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala ve Velké Británii. Filip podle svých slov doufá, že nová vláda tolerovaná KSČM by taková rozhodnutí bez souhlasu komunistické strany nedělala.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojtěch Filip, předseda Komunistické strany Čech a Moravy | Foto: Luboš Vedral | Zdroj: Český rozhlas

Premiér v demisi Andrej Babiš bude jednat o případném vyhoštění ruských diplomatů v pondělí s ministrem zahraničí Martinem Stropnickým z ANO.

Babiš informoval prezidenta Zemana o plánu vyhostit ruské diplomaty. Hrad pozval Stropnického na jednání

Číst článek

„Výsledek je věcí vlády v demisi, nikoli vlády, kterou by KSČM podporovala," řekl šéf komunistů Vojtěch Filip. A podotkl, že nechce dávat ultimáta.

„Jestli tato vláda rozhodne jiným způsobem, tak doufáme, že příští vláda, kterou by tolerovala KSČM, by taková rozhodnutí bez souhlasu KSČM nedělala," dodal.

Předseda KSČM míní, že do řádného vyšetření otravy dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery by šlo o předčasný krok.

Naopak předseda ČSSD Jan Hamáček soudí, že je třeba vyjádřit solidaritu Velké Británii, která z útoku podezírá Rusko a již skupinu ruských diplomatů vyhostila.

„Vyhošťování diplomatů je adekvátní reakce. Uvítal bych, kdyby to bylo součástí společného evropského postupu. Věřím, že premiéři či ministři zahraničních věcí hledají tento společný evropský postup. Pokud by nebyl nalezen, tak by Česká republika měla vyjádřit solidaritu s Velkou Británií a případně se připojit individuálně,“ uvedl Hamáček.

Témata: zahraniční politika i daňová progrese

Babiš a Filip si kvůli možné toleranci vlády ještě vyjasňovali některé sociální věci a zahraniční politiku. Filip zopakoval, že v ní panují mezi ANO a KSČM rozpory, pro něž komunisté nechtějí do vlády vstupovat, ale jen ji případně tolerovat.

Debata se vedla podle Filipa také o daňové progresi, s níž ANO nesouhlasí. Předseda KSČM mluvil o shodě na mechanismu, jak o daňové soustavě dále jednat.

„Zatím jsme se dohodli jen na krocích, které povedou k tomu, že Česká republika bude usilovat o to, aby i v rámci Evropy bylo možno řešit sektorové daně v pojišťovnictví, případně v bankovnictví," uvedl Filip.

Předpokládá, že o daních bude řeč také při třístranných jednáních mezi ANO, ČSSD a KSČM, které mají začít příští týden, zřejmě v úterý. O dosavadních vyjednáváních o vládě s hnutím ANO bude Filip informovat širší vedení KSČM.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme