Filip: Rekonstrukci Babišovy vlády bychom při odchodu ČSSD podpořili, ale nevstoupíme do ní

Komunistická strana Čech a Moravy, o kterou se opírá menšinová vláda hnutí ANO a ČSSD, by podle jejího předsedy Vojtěcha Filipa podpořila rekonstrukci kabinetu premiéra Andreje Babiše (ANO), kdyby se sociální demokraté rozhodli z něj odejít. Filip to řekl serveru Novinky.cz. Zároveň vyloučil, že by KSČM vstoupila do Babišovy vlády. Musela by se prý změnit její zahraniční a bezpečností politika.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojtěch Filip, předseda Komunistické strany Čech a Moravy | Foto: Luboš Vedral | Zdroj: Český rozhlas

„Máme smlouvu jenom s hnutím ANO. Nebudu se ČSSD doprošovat ke zrušení Bohumínského usnesení. To mě ani nenapadne. Podpořili bychom rekonstrukci vlády a menšinovou vládu hnutí ANO,“ řekl Filip. 

„Není to důvod pro to, abychom vypověděli dohodu o toleranci, kterou s hnutím ANO máme.“

Babiš: Pokud sociální demokraté nechtějí být ve vládě, ať to jasně řeknou

Číst článek

Případný vstup KSČM do vlády podle něj „není ve hře“. „My jsme v procesu řekli, že jednorázově způsobíme důvěru a poté, že ji budeme tolerovat. A to stojí na sedmi podmínkách, na jejich naplňování trváme,“ uvedl.

Na otázku, zda by komunisté podpořili i kabinet, v němž by bylo zastoupeno hnutí SPD, Filip odpověděl vyhýbavě. „Myslím, že o spolupráci s SPD pan premiér neuvažuje.“

ČSSD hrozí, že z vlády odejde, protože prezident Miloš Zeman odmítl jmenovat Michala Šmardu (ČSSD) ministrem kultury. To je podle předsedy sociální demokracie Jana Hamáčka v rozporu s koaliční smlouvou i Ústavou.

Babiš v pátek řekl, že pokud si sociální demokraté nepřejí být ve vládě, měli by to jasně říct.

lac Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme