Vláda bez ČSSD? Podle Filipa by nemusela žádat o důvěru, Piráti chtějí schůzku se Zemanem

Pokud by ČSSD odešla z vlády a kabinet byl rekonstruován, nevidí komunisté důvod pro to, aby premiér Andrej Babiš (ANO) znovu žádal Poslaneckou sněmovnu o důvěru. Na úterní tiskové konferenci před zahájením schůze sněmovny to řekl předseda KSČM Vojtěch Filip. Naopak SPD by v případě rekonstrukce kabinetu nové hlasování o důvěře vyžadovala.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle Filipa není v případě odchodu ČSSD důvod pro hlasování sněmovny o nedůvěře. | Foto: PETR TOPIČ / MAFRA | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Sociální demokraté mají ve vládě pět ze 14 ministrů. Jejich potenciální odchod z vlády je skloňován v souvislosti s otálením prezidenta Miloše Zemana s odvoláním ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD).

„Nevidím důvod pro to, aby vláda znovu žádala o důvěru, protože výměna nedosáhne ani jedné třetiny,“ řekl Filip. V médiích se objevily spekulace, že Staněk by nemusel postupovat ve shodě s ostatními ministry ČSSD a ve vládě by zůstal.

Prezident má odvolání Staňka podepsat a hotovo, myslí si senátor TOP 09 Czernin

Číst článek

Ti, kteří s Filipovým postojem nesouhlasí, by podle něj museli požádat sněmovnu o hlasování o vyslovení nedůvěry vládě. To se naposledy uskutečnilo před dvěma týdny. Vyvolala jej kvůli návrhu auditní zprávy Evropské komise ohledně střetu zájmů premiéra Babiše pětice opozičních stran (ODS, Piráti, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN). Opozice neuspěla: pro její návrh hlasovalo 85 poslanců, stejný počet podpořil vládu, 12 komunistických poslanců se hlasování zdrželo, 18 poslanců nehlasovalo.

SPD chce hlasování

„V žádném případě nejsme připraveni přistoupit na nějakou variantu rekonstrukce bez hlasování o důvěře,“ řekl předseda SPD Tomio Okamura.

Hnutí je podle něj připraveno podpořit nový kabinet, pokud by v něm byli odborníci a pokud by prosazoval program SPD. Přímý vstup do vlády Okamura vyloučil. „Nevstoupíme do vlády s trestně stíhaným premiérem,“ řekl. Babiš je obviněn z dotačního podvodu kvůli farmě Čapí hnízdo.

Předsedové politických stran zatím podle Filipa nejednali o možnosti předčasných voleb. Považuje tedy toto východisko případného odchodu ČSSD z vlády za předčasné.

KSČM chce zároveň jednat s hnutím ANO, protože v pondělí vláda odmítla návrh komunistických poslanců na ústavní ochranu vody a nerostného bohatství. Podle předsedy KSČM jde totiž o jednu ze sedmi podmínek, za kterých komunisté tolerují menšinovou vládu ANO a ČSSD. „V pátek se o tom poradíme na výkonném výboru a naplánuji jednání s premiérem Babišem a zástupci hnutí ANO,“ řekl Filip.

VIDEO: Schůzka žádné řešení nepřinesla, řekl Hamáček po jednání se Zemanem a Babišem

Číst článek

ODS chce stopnout dotace

Podle podkladů pro jednání ministrů předloha nepřináší praktické zvýšení ochrany vody a přírodních zdrojů, vedla by k podstatné změně ve vlastnických poměrech. Podle autorů má ústavní novela zamezit spekulacím s přírodním bohatstvím.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš požádal o schůzku s Zemanem. Zajímá ho mimo jiné i to, zda by prezident po případných předčasných volbách pověřil sestavením vlády někoho s podporou většiny Poslanecké sněmovny. Případná garance Hradu je jednou z podmínek, při jejichž splnění by mohli Piráti podpořit rozpuštění sněmovny, řekl Bartoš novinářům.

Poslanci ODS se budou snažit ve sněmovně prosadit, aby ministerstvo průmyslu a obchodu zastavilo dotace pro Agrofert. Navrhnou na schůzi mimořádný bod, uvedl předseda ODS Petr Fiala. Starostové a nezávislí (STAN) či KDU-ČSL by zařazení bodu podpořili. 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme