Filipa čeká další vysvětlování podezřelého půl milionu. ‚Poté bude rozhodnuto,‘ hlásí magistrát

Bývalý předseda KSČM Vojtěch Filip dostal další obsílku od Magistrátu města České Budějovice. Ten s politikem zahájil koncem srpna přestupkové řízení kvůli podezření, zda neporušil zákon o střetu zájmů, když odevzdal neúplné majetkové přiznání za rok 2018. V něm totiž neuvedl žádné vedlejší příjmy, podle policie měl přitom tehdy přijmout půl milionu korun. V pátek má proto jít podat Filip k celé věci znovu vysvětlení, poté magistrát rozhodne.

Původní zpráva České Budějovice Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojtěch Filip

Vojtěch Filip | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Podle sdělení správního odboru magistrátu bylo v této věci nařízeno návazné ústní jednání na datum 3. prosince 2021, kdy bude ukončeno dokazování,“ uvedla pro iROZHLAS.cz mluvčí českobudějovického magistrátu Jitka Brůha Welzlová. „Poté bude věc meritorně rozhodnuta v zákonné lhůtě,“ pokračovala.

Nepočítal jsem to, říká na nahrávce bývalý Filipův asistent k podezřelému půl milionu

Číst článek

Vojtěch Filip tak už jednou otázkám tamních úředníků čelil. Jeho dřívější návštěva se uskutečnila podle mluvčí 27. září.

„Jedná se o další jednání vzhledem ke stavu dokazování. Zákon nijak neomezuje počet ústních jednání, správní orgán má postupovat tak, aby byl zjištěn skutkový stav, o němž nejsou důvodné pochybnosti,“ připojila Brůha Welzlová dále k pátečnímu jednání.

Jak dlouho bude poté magistrát potřebovat na rozhodnutí, není jasné. Ze zákona má na řešení přestupků 60 dní od zahájení řízení a tato lhůta již uplynula.

„Není to dogma a nedodržení této lhůty nezakládá automaticky nečinnost správního orgánu. Pokud je třeba nařizovat více ústních jednání, shánět důkazy, konat místní šetření, tak ta lhůta je z logiky věci delší,“ doplnila mluvčí.

Pokuta za nepřesnost

Pokud se Filipovo pochybení potvrdí, hrozí mu pokuta až 50 tisíc korun. Podle stávající legislativy má totiž každý poslanec každoročně „přesně, úplně a pravdivě“ oznámit majetek, který v průběhu své funkce nabyl, a to včetně finančních příjmů přesahujících částku 100 tisíc korun.

Expředseda českých komunistů měl podle policie v roce 2018 přijmout od podnikatele Tomáše Horáčka, stíhaného za rozsáhlou korupci, částku ve výši půl milionu korun. Detektivové k tomu získali svědectví tří lidí a důkazy nalezli i v mobilním telefonu, který zabavili Horáčkovi. Ten se sám přiznal a předání peněz do detailu popsal.

„Skutečnost, že zkrácená daň z příjmu nepřesáhla minimální hranici nutnou pro vznik trestní odpovědnosti, však neznamená, že jde o jednání beztrestné.“

Národní centrála proti organizovanému zločinu

Filip však v majetkovém oznámení za rok 2018 u položky „Jakékoliv peněžité příjmy nebo jiné majetkové výhody a dary, pokud jejich souhrnná výše přesáhne v kalendářním roce částku 100 000 korun“ uvedl „ne“. Přiznal pouze koupi vozů Škoda Superb a Škoda Rapid v celkové hodnotě 730 tisíc korun a úvěr ve výši 204 tisíc korun.

Sám Filip do uzávěrky textu na aktuální dotazy serveru iROZHLAS.cz – i přes opakované urgence – nereagoval. Redakce se ho ptala především na to, jak plánuje úředníkům celý případ dále vysvětlovat a zda vůbec dorazí. „Jistě, že tam půjdu. Nemám s tím žádný problém, já mám svědomí čisté,“ odpověděl později.

Někdejší místopředseda Poslanecké sněmovny od začátku trvá na tom, že se nedopustil ničeho nezákonného a že příjmy má v pořádku.

Letos v říjnu také pro server Aktuálně.cz řekl, že s podáním vysvětlení úředníkům počítá. „Minulý čtvrtek (23. září – pozn. red.) jsem byl na finančním úřadu podat vysvětlení, ještě půjdu na magistrát. Nemám s tím žádný problém. Já jsem si nic nevzal,“ prohlásil. Ohledně prosincové návštěvy českobudějovického magistrátu by tak mohl smýšlet obdobně.

Případem se má zabývat také finanční správa, konkrétně Finanční úřad v Českých Budějovicích. Filip tam byl vypovídat koncem září, jak upozornily Seznam Zprávy. V jaké fázi řízení aktuálně je, není zřejmé.

Mluvčí Generálního finančního ředitelství Lukáš Heřtus nechtěl věc s odkazem na mlčenlivost komentovat. „S ohledem na povinnost dodržování mlčenlivosti, ukotvené v zákoně (ustanovení § 52 odst. 1 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád, ve znění pozdějších předpisů) není finanční správa oprávněna sdělovat stav případně vedeného řízení, ani jeho výsledek,“ napsal serveru iROZHLAS.cz.

Podnět od policie

Původně se detektivové snažili doložit, že půlmilionová částka byla úplatkem. Peníze měl podle policistů Filip přijmout krátce před poslaneckým výjezdem do Kazachstánu, který bývalý šéf komunistů z pozice místopředsedy dolní komory vedl.

A Horáček se cesty v rámci podnikatelské delegace také účastnil, v asijské zemi ale nakonec žádný obchod neuzavřel. Policie tak nakonec došla k závěru, že o úplatek pro Filipa nešlo. Věc ale předala finanční správě s tím, aby doměřila alespoň daň.

„Prověřováním bylo zjištěno, že k předání uvedené částky skutečně došlo,“ napsali vyšetřovatelé do dopisu finančnímu úřadu, který server iROZHLAS.cz nyní zveřejňuje v plném znění. Národní centrála proti organizovanému zločinu ho redakci poskytla na základě informačního zákona.

Už dříve přitom vyšlo najevo, že Filip za Horáčkův byznys nelobboval pouze v Kazachstánu. Na přelomu let 2017 a 2018 poslal na Finanční úřad Ústeckého kraje tři dopisy, v nichž ostře kritizoval kontroly, které upozornily na možné porušení rozpočtové kázně.

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme