Filipovi hrozí kvůli majetkovému přiznání pokuta až 50 tisíc. Magistrát s ním zahájil přestupkové řízení

Magistrát města České Budějovice zahájil přestupkové řízení s šéfem KSČM a místopředsedou Poslanecké sněmovny Vojtěchem Filipem. Ve věci už nařídil ústní jednání, zjistil iROZHLAS.cz. Důvodem je podezření, zda Filip neporušil zákon o střetu zájmů, když odevzdal neúplné majetkové přiznání za rok 2018. V něm totiž neuvedl žádné vedlejší příjmy, podle policie měl přitom tehdy přijmout půl milionu korun. Případem se zabývá i finanční správa.

Původní zpráva České Budějovice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojtěch Filip | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Správní odbor Magistrátu města České Budějovice zahájil v předmětné věci přestupkové řízení a stanovil termín ústního jednání,“ uvedla pro iROZHLAS.cz mluvčí českobudějovického magistrátu Jitka Brůha Welzlová. Víc podrobností říct nechtěla s odůvodněním, že je přestupkové řízení neveřejné.

S Filipem a Horáčkem měla jednat i šéfka rozpočtového výboru Vostrá. ‚Možné to je,‘ říká

Číst článek

Pokud se Filipovo pochybení potvrdí, hrozí mu pokuta až 50 tisíc korun. Podle stávající legislativy má totiž každý poslanec každoročně „přesně, úplně a pravdivě“ oznámit majetek, který v průběhu své funkce nabyl, a to včetně finančních příjmů přesahujících částku 100 tisíc korun.

Předseda českých komunistů měl totiž podle policie v roce 2018 přijmout od podnikatele Tomáše Horáčka, stíhaného za rozsáhlou korupci, částku ve výši půl milionu korun. Detektivové k tomu získali svědectví tří lidí a důkazy nalezli i v mobilním telefonu, který zabavili Horáčkovi. Ten se sám přiznal a předání peněz do detailu popsal.

Filip však v majetkovém oznámení za rok 2018 u položky „Jakékoliv peněžité příjmy nebo jiné majetkové výhody a dary, pokud jejich souhrnná výše přesáhne v kalendářním roce částku 100 000 korun“ uvedl „ne“. Přiznal pouze koupi vozů Škoda Superb a Škoda Rapid v celkové hodnotě 730 tisíc korun a úvěr ve výši 204 tisíc korun.

Ukázka z oznámení o majetku předsedy KSČM Vojtěcha Filipa za rok 2018 | Foto: Centrální registr oznámení

Sám Filip na aktuální dotazy serveru iROZHLAS.cz nereagoval. Už dříve ovšem uvedl, že se nedopustil ničeho nezákonného a že příjmy má v pořádku. Policejní krok vnímá jako pokus jej zdiskreditovat před blížícími se volbami. „Jsem na útoky na sebe před volbami zvyklý,“ uvedl předseda komunistické strany.

Podnět městu na prošetření možného přestupku Filipa proti zákonu o střetu zájmů podali před necelými dvěma týdny Piráti.

Poslanecká cesta

Původně se detektivové snažili doložit, že půlmilionová částka byla úplatkem. Peníze měl podle policistů Filip přijmout krátce před poslaneckým výjezdem do Kazachstánu, který šéf komunistů z pozice místopředsedy dolní komory vedl.

A Horáček se cesty v rámci podnikatelské delegace také účastnil, v asijské zemi ale nakonec žádný obchod neuzavřel. Policie tak nakonec došla k závěru, že o úplatek pro Filipa nešlo. Věc ale předala finanční správě s tím, aby doměřila alespoň daň.

Už dříve přitom vyšlo najevo, že Filip za Horáčkův byznys nelobboval pouze v Kazachstánu. Na přelomu let 2017 a 2018 poslal na Finanční úřad Ústeckého kraje tři dopisy, v nichž ostře kritizoval kontroly, které upozornily na možné porušení rozpočtové kázně.

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme