Předseda KSČM nechápe protesty proti Ondráčkovi. Kritici podle něj 'prokazují, že nejsou demokraté'

Předseda KSČM a místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Filip nechápe důvody demonstrace proti zvolení expolicisty Zdeňka Ondráčka šéfem sněmovní komise pro kontrolu GIBS. Filip v pořadu Partie na televizi Prima řekl, že kritici nejsou demokraté a nerespektují pravidla občanské společnosti, uvedl v neděli Filip v pořadu Partie televize Prima. Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek v pořadu naopak právo demonstrovat hájil.

Praha (Aktualizováno: 12:13 4. 3. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanec Vojtěch Filip z KSČM

Vojtěch Filip | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

V reakci na Ondráčkovo zvolení se v pondělí chystají v Praze, Brně, Ostravě a dalších městech demonstrace. Na Facebooku označilo přes 10 tisíc lidí, že se zúčatní protestu na Národní třídě v Praze. 

'Volte zrzku,' zaznělo před zvolením Ondráčka. Klaus mladší také přirovnal Ferjenčíka k 'vlasaté máničce'

Číst článek

„Nechápu, proč by se měly organizovat nějaké občanské demonstrace,“ řekl Filip. Ondráček byl podle předsedy KSČM zvolen jako každý jiný poslanec a má prý pro funkci nejlepší předpoklady.

'To je demokracie'

Kritici podle Filipa „nerespektují nic, co by v občanské společnosti mělo být“ a „jenom prokazují, že nejsou demokraté“. Bělobrádek naopak uvedl, že demonstrací lidé vyjadřují svou svobodnou vůli. „To je demokracie,“ uvedl.

Filip hájil Ondráčka tím, že policejním pohotovostním plukem musel projít každý policista. Ondráček podle předsedy komunistů konal jen svou povinnost, nejednal nad rámec rozkazu.

Podle nedělního Dolejšova vyjádření v ČT Ondráček „neřekl, že mlátit lidi je v pořádku“, jeho vyjádření ale místopředseda KSČM pokládá za nedostatečné. Represe na náměstích byly potlačováním politických svobod a křečí konce bývalého režimu, konstatoval v neděli Dolejš.

Bělobrádek poznamenal, že i nacisté se vymlouvali, že jednali podle rozkazu a zákonů. Poznamenal, že Ondráček nad svým působením za totalitního komunistického režimu nevyjádřil žádnou sebereflexi. Poukázal na to, že Ondráček byl do čela komise zvolen hlasy faktické sněmovní koalice ANO, KSČM a SPD.

Podle Gazdíka Ondráčkovy výroky dokazují, že se KSČM nezměnila a je stejnou stranou jako předlistopadová KSČ. "Zpětně mě velmi mrzí, že jsme historicky ani v ODS nenašli odvahu komunistickou stranu po sametové revoluci zakázat," uvedla Udženija.

Jeden hlas navíc

Zdeněk Ondráček byl do čela komise zvolen v pátek, když ve druhém kole tajné volby porazil Zuzanu Majerovou Zahradníkovou z ODS. Dostal o jeden hlas víc, než bylo nutné ke zvolení. Volilo ho 79 poslanců, hlasů potřebných ke zvolení bylo 78.

Komunista Černý o Ondráčkovi: Nebyl bijec, vykládáme události různým způsobem, vítěz přepisuje dějiny

Číst článek

Ondráček kandidoval opakovaně, v prosinci ani v lednu ho sněmovna předsedou komise nezvolila. Tehdy byl jediným uchazečem o předsednické křeslo v komisi.

Části poslanců vadilo jeho působení za socialismu, kdy jako člen školního pohotovostního pluku zasahoval proti antirežimním demonstracím, například během tzv. Palachova týdne.

'Nic bych neměnil'

V listopadu 1989 byl připraven jako posila při zásahu na Národní třídě v Praze, který odstartoval pád komunistického režimu v tehdejším Československu.

„Že jsem pracoval u SNB, mi líto není. V profesním životě bych žádné věci neměnil. Domnívám se, že jsem nikdy neporušil zákony této země," nechal se slyšet sám Ondráček.

Hájil se mimo jiné tím, že byl jedním z několika stovek policistů, kteří v tom období zasahovali, a poté u policie dál působili. „Myslím si, že po roce 1989 nebo ještě na konci roku 1989 bylo mnoho vyjádření, a pokud bych zde něco měl po tolika měsících a tolika letech učinit, nebylo by to stejně bráno."

Ke kárnému řízení u Murína nebyl důvod, Babiš na něj nevybíravě tlačí, říká Sobotka ke GIBS

Číst článek

Bouřlivá debata

Záležitost vzbudila rozsáhlou debatu i v pátek - trvala zhruba 1,5 hodiny.

Inspekce bezpečnostních sborů nyní budí pozornost v souvislosti s informací, že premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) vyzval v únoru dvakrát jejího ředitele Michala Murína, aby se vzdal funkce. Babiš uvedl, že v něho nemá důvěru a pochybuje o jeho morální a profesionální integritě.

Pochyby má také o hospodaření inspekce. Murín rezignovat nehodlá. Babiš kvůli záležitosti svolal na čtvrtek Bezpečnostní radu státu. Sejde se také sněmovní bezpečnostní výbor.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme