Úlohou prezidenta není kádrovat ministry, uzurpuje si pravomoci, tvrdí Pikal z Pirátské strany

Prezident Miloš Zeman se v pátek sešel s kandidátem na ministra zahraničí Miroslavem Pochem z ČSSD. Požádal ho, aby zvážil svou kandidaturu na post ministra zahraničí. Problém s ním mají i Piráti.

Interview Plus Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Místopředseda sněmovny Vojtěch Pikal z Pirátů | Foto: Pirátská strana, Pirátská strana/ Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0 Generic | Zdroj: Flickr

„Miroslav Poche je osoba, se kterou bychom ve vládě měli i my problém,“ řekl ve vysílání Českého rozhlasu Plus místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Pikal z Pirátské strany s odkazem na Pocheho aféru s financováním ČSSD.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý rozhovor

Poche peníze straně daroval přes několik členů, kteří několikasettisícový dar vykázali jako členské příspěvky. Svůj krok zdůvodňoval tím, že tak chtěl zajistit, aby strana nemusela platit z peněz daň. „Není to trestné, ale je nejasné, proč to vůbec dělal. Dary pro politické strany se nedaní,“ upozorňuje Pikal.

Uzurpátor pravomocí

Výhrady, které vůči Pochemu vznáší prezident, ale Pikal považuje za zástěrku. Podle něj prezidentovi vadí hlavně to, že Poche podpořil před lednovými volbami Zemanova protikandidáta Jiřího Drahoše.

„Prezident má v našem systému spíše ceremoniální a potvrzovací úlohu,“ tvrdí poslanec. Zavedení přímé volby bez dalších změn ústavy ale celý systém rozklížilo a podle Pikala si prezident neustále uzurpuje další pravomoci.

Pikal připouští, že každý včetně prezidenta má právo se vyjadřovat k tomu, kdo bude ve vládě. „Ale není jeho úlohou, aby kádroval jednotlivé návrhy a prodlužoval jednání. Prezident se vůči Pochemu vymezuje z ideologických pozic, ale vláda se opírá o důvěru Sněmovny, ne prezidenta,“ zdůrazňuje.

O roli pirátů

Ve sněmovně prý také funguje hlasovací koalice hnutí ANO, SPD a KSČM se 115 hlasy. Podle Pikala se projevuje například tím, jací kandidáti jsou voleni do státních fondů nebo mediálních rad. Očekává také, že pozice ČSSD ve vládě bude velice slabá.

A jaká bude úloha Pirátské strany v opozici? „Držet kurz, představovat vlastní návrhy a připomínkovat ty ostatní. Z opozice toho nelze prosadit moc, ale něco určitě ano. Nemáme problém se o jednotlivých zákonech bavit s kýmkoli,“ uzavírá Pikal.

Michael Rozsypal, ert Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme