Vokřál, Karasová a deset dalších. Většina brněnských zastupitelů zvolených za ANO vytvořila nezávislý klub

Celkem 12 z 18 zastupitelů zvolených za hnutí ANO do brněnského zastupitelstva vytvořilo samostatný klub nezávislých zastupitelů. V úterý na jednání zastupitelstva to řekl bývalý místopředseda hnutí ANO a exprimátor Brna Petr Vokřál, který z hnutí letos odešel kvůli sporům v brněnské organizaci. Posléze hnutí brněnskou organizaci zrušilo a nyní buňku vytvoří znovu.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Vokřál (archivní foto) | Foto: Anna Vavríková/MAFRA | Zdroj: Profimedia

Hnutí ANO před dvěma lety vyhrálo v Brně volby, ale skončilo v opozici. Mělo 18 zastupitelů, kteří ale po zrušení organizace letos v půli roku pozbyli členství v hnutí. Dvanáct zastupitelů v čele s Vokřálem a bývalou předsedkyní brněnské organizace a starostkou Králova Pole Karin Karasovou vytvořili nový klub nezávislých zastupitelů, šest zastupitelů zůstalo v původním klubu.

Do nové brněnské buňky hnutí ANO se přihlásilo už téměř 100 lidí. První budou přijatí na přelomu roku

Číst článek

V této šestici je například Jiří Faltýnek, syn místopředsedy hnutí ANO Jaroslava Faltýnka, místostarostka Brna-Černovic Šárka Korkešová nebo místostarosta Brna-severu David Aleš. Právě Faltýnek nebo Korkešová byli zmiňováni při řešení sporů v brněnských organizacích před Vokřálovým odchodem.

Vokřál se do hnutí vracet nehodlá, podobně to vidí i Karasová, která si přihlášku nepodala. Někteří z 12 členů nezávislého klubu ale podle nich přihlášku do obnovované brněnské organizace podají, zbývající dva roky volebního období ale setrvají už v nezávislém klubu bez ohledu na případné přijetí zpět do ANO.

Vedení ANO přijalo návrh na zrušení brněnské organizace, rozpuštění navrhl premiér Babiš

Číst článek

Do brněnského ANO podalo přihlášku asi 100 lidí, uvedl už dříve předseda jihomoravské organizace Lubomír Wenzl. Krajské předsednictvo podle něj projedná přihlášky koncem října.

Vokřál opustil ANO v červnu kvůli sporům v brněnské organizaci, kde chtěl zrušit několik místních buněk kvůli možnému napojení některých lidí na různé kauzy. Předsednictvo ANO nejprve organizace zrušilo, později rozhodnutí změnilo. Vokřál pak z hnutí odešel.

Po jeho odchodu předseda ANO a premiér Andrej Babiš navrhl zrušení celé brněnské organizace a předsednictvo jeho návrhu vyhovělo. Babiš uvedl, že v hnutí nechce lidi, kteří by mohli být napojeni na pochybné kauzy. Je to například případ Stoka, jejímž hlavním aktérem je bývalý člen ANO Jiří Švachula. Podle obžaloby byl hlavním strůjcem korupce při zadávání veřejných zakázek na radnici Brno-střed. Případ nyní projednává soud.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme