'Volal starosta, že nám to zbořilo barák.' Před 15 lety velká voda zaplavila jihočeská města

Na noc ze 7. na 8. srpna roku 2002 obyvatelé obcí Doudleby a Plav na Českobudějovicku nikdy nezapomenou. Z Římovské přehrady a řeky Stropnice, které se spojily v ničivý živel, se na ně valila tisíciletá voda.

15 let od povodní Doudleby/Plav Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Povodně v roce 2002. Archivní foto. | Foto: JAROSLAV SÝBEK / MAFRA / Profimedia

Na řece Malši je normální stav hladiny asi dva kubíky vody ze Římova a dva kubíky vody ze Stropnice. V roce 2002 jí tu protékalo až 500 kubíků. 

Přehrát

00:00 / 00:00

V roce 2002 velká voda ničila jih Čech. Zasáhla Doudleby, Plav i České Budějovice. Poslechněte si první díl seriálu s názvem 15 let od povodní

„Když se otevřely všechny komory z Římovské přehrady, někteří lidé říkali, že se jim třásl nábytek a skleničky v kuchyních," vzpomíná starosta jihočeských Doudleb Zdeněk Šmíd. 

„Hladina byla o pět metrů vyšší než obvykle,” připomíná i 81letý Vladimír Nutil, který bydlí od konce 50. let v mlýně z 18. století. Jeho stavení bylo jedno z prvních, kam se velká voda v roce 2002 dostala. 

„Byla jedna hodina po půlnoci, když k nám přišli hasiči. Všichni jsme budovu museli opustit, protože hrozilo protržení přehrady. Vzali jsme si jen gumovky, svítilnu, legitimaci a pláštěnku. Na víc nebyl čas,” vybavuje si. 

Neklidnou noc zažili také obyvatelé obce Plav, která je od Doudleb vzdálená jen několik kilometrů. Ani tam neměla voda slitování. Rodina Libuše Vavřinové tehdy přišla dokonce o svůj dům. 

„Volal nám starosta a řekl, že nám to zbořilo barák. Od té doby mě to budí ze spaní, dokonce i dnes mám strach, když trochu zaprší,” přiznává paní Libuše. 

8. srpna v časných ranních hodinách se pak velká voda vřítila do Českých Budějovic. Dravý proud řeky Malše zatopil domy a ulice a ničil vše, co mu přišlo do cesty. 

Jitka Cibulová Vokatá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme