Volba českého prezidenta je tady - podruhé!

Ke druhé volbě prezidenta republiky se v pátek dopoledne sejdou ve Španělském sále Pražského hradu volitelé - poslanci a senátoři. Do poslední chvíle politické strany vyjednávají podporu pro jednotlivé kandidáty a debatují o způsobu volby. Do boje o Hrad jdou tři kandidáti, potvrdil předseda volební komise Senátu Josef Pavlata: "Oficiálními kandidáty pro volbu prezidenta České republiky na další pětileté období jsou: paní Jana Bobošíková, pánové Václav Klaus a Jan Švejnar."

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

prezidentská standarta | Foto: Marián Vojtek

Tajná nebo veřejná volba?

Jednalo se celý čtvrtek. Ani podvečerní schůzka předsedů všech parlamentních stran se šéfem sněmovny Miloslavem Vlčkem z ČSSD ale shodu na způsob volby nepřinesla. Vlček pak řekl, že jako před týdnem navrhne společné schůzi Poslanecké sněmovny a Senátu volbu tajnou. Pokud to volitelé neodhlasují, mělo by se zase automaticky hlasovat veřejně.

Novinkou má být hned v úvodu schůze návrh předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka. Ten zní: Pokud se obě komory na způsobu volby neshodnou, mělo by o něm rozhodnout ve společném hlasování všech 281 zákonodárců. Čunkův návrh by ale musely schválit Senát i Poslanecká sněmovna. Kdyby tomu tak bylo, při hlasování o způsobu volby by se hlasy zástupců obou komor sčítaly.

Pak by mohla ODS spolu s lidovci prosadit tajnou volbu. Šéf ODS Mirek Topolánek zopakoval, že jeho strana se šance na tajnou volbu nevzdá. Zároveň počítá s eventualitou veřejného hlasování. Tajnou variantu jako důstojnější doporučilo také širší vedení KDU-ČSL. Veřejně naopak chtějí hlasovat sociální demokraté a komunisté. I Zelení trvají na tom, aby se o hlavě státu rozhodovalo veřejně.

Ve hře jsou tři

Václav Klaus, Jana Bobošíková a Jan Švějnar | Foto: Alena Palečková

Na volbu prezidenta se teď připravují 3 kandidáti. Vedle Václava Klause a Jana Švejnara i europoslankyně Jana Bobošíková, kterou nominovali poslanci KSČM. Komunisté ale také zveřejnili podmínky pro jejich případnou podporu jiného kandidáta - Jana Švejnara. Sociální demokraté už dřív potvrdili, že chtějí opět volit právě Jana Švejnara. Toho podporuje i Strana zelených. Za třetím kandidátem, současným prezidentem Václavem Klausem stojí všichni občanští demokraté v obou komorách parlamentu. Lidovečtí zákonodárci jsou rozdělení - někteří jsou pro Klause, další pro Švejnara.

Předseda zelených Martin Bursík také komunisty vyzval: "Předsednictvo Strany zelených vyzývá KSČM, aby přestala podnikat kroky na podporu Václava Klause, to jest, aby stáhla kandidaturu Jany Bobošíkové a vyjádřila veřejně podporu Janu Švejnarovi ve všech dalších kolech volby prezidenta."

Do poslední chvíle pokračují ataky a spekulace

Senátor Josef Novotný | Foto: Senát PČR

Senátorský klub ODS pohrozil předsedovi senátorského klubu SNK Josefu Novotnému, že na něj v pondělí podá trestní oznámení. Neudělá to jen v případě, pokud Novotný do té doby sdělí jméno senátora ODS, který mu údajně nabídl dvoumilionový úplatek za hlas pro Václava Klause v prezidentské volbě, a předloží důkazy pro své tvrzení. Josef Novotný ale jméno senátora, který mu měl úplatek nabízet, chce říct jen policii. Podle předsedy Senátu Přemysla Sobotky z ODS je za touto aférou jen touha Josefa Novotného o mediální zviditelnění. Útvar pro odhalování korupce a závažné kriminality už ve středu oznámil, že se v případě konkrétního podání Novotného bude věcí bez odkladu zabývat.

Sociálně demokratický poslanec Evžen Snítilý řekl, že dál zůstává členem své strany i jejího poslaneckého klubu. Před pár dny ale ještě uvažoval o tom, že vystoupí. Při minulé volbě nehlasoval ani pro jednoho kandidáta. Před třetím kolem se zhroutil a ležel v nemocnici. Poslanec požádal kvůli výhrůžkám o policejní ochranu, teď všude chodí v doprovodu bodyguarda. Snítilý věří, že v pátek absolvuje celou druhou volbu. Kandidáta si už vybral - koho ale bude volit, to si nechal pro sebe.

Více se o čtvrtečním dění dočtete ZDE

Souhrn zpravodajství z volby prezidenta, fotogalerie i zvukový archiv najdete na speciálním webu Volba prezidenta 2008.

Martina Lustigová, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme