Volba nového šéfa ústavu pro studium totalit zůstává platná

Volba nového šéfa Ústavu pro studium totalitních režimů Jiřího Pernese zůstává platná. Potvrdila to rada ústavu, která o kandidátovi znovu jednala. Vyšlo totiž najevo, že Pernes za komunismu studoval Večerní univerzitu marxismu-leninismu a tuto skutečnost neuvedl ve svém životopise.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Historik Jiří Pernes | Foto: Šárka Ševčíková | Zdroj: Český rozhlas

Rada nakonec neschválila návrh svého místopředsedy Patrika Bendy na vypsání nového výběrového řízení. Benda po jednání řekl, že proti se postavili čtyři členové sedmičlenné rady.

"Argumentům, které zazněly, nepřikládali tak velkou váhu, ani VUMLu, což mě osobně překvapilo. Naopak více mluvili o určité kampaňovitosti vůči osobě pana Pernese," poznamenal Benda.

Historik Jiří Pernes ve volbě ředitele porazil dosavadního ředitele Pavla Žáčka. Ředitelské funkce se ujme 1. dubna.

"Pan Žáček na minulém zasedání rady podal abdikaci k 31. 3., to znamená, že do 31. března je ředitelem ústavu a od 1. dubna byl zvolen na minulém zasedání rady pan Pernes. Na tom není důvod nic měnit," potvrdila radní a novinářka Petruška Šustrová, které na rozdíl od Bendy Pernesovy aktivity spojené s VUML nevadí.

Také Pernes již dříve Radiožurnálu řekl, že informaci o svém studiu Večerní univerzity marxismu-leninismu nepovažuje za důležitou, a proto ji neuvedl ve svém životopise.

"To je ze stejného důvodu, z jakého jsem neuvedl, že jsem na vojně chodil do politického školení mužstva nebo že jsem na vysoké škole skládal zkoušky z vědeckého ateismu a marxismu-leninismu. To byla taková oslovina, že mě to opravdu ani v nejmenším nenapadlo," uvedl.

Martin Hromádka, Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme