Volbu šéfa sněmovny oddálil spor Paroubka s koalicí

Očekávanou volbu předsedy Poslanecké sněmovny dnes oddálil spor mezi sociálními demokraty v čele s dosluhujícím premiérem Jiřím Paroubkem a politiky koalice ODS, KDU-ČSL a zelených. Paroubek se o slovo přihlásil ve chvíli, kdy měli poslanci začít volit šéfa dolní komory.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Paroubek | Zdroj: ČTK

Předseda ČSSD bod po bodu vyjmenoval údajné nedostatky koaliční smlouvy. Zdůraznil, že sociální demokraté odmítají - podle nich - nevyzkoušené experimenty, s kterými především ODS přichází a které nemají obdoby v žádné civilizované zemi: "Jako jsou individuální účty, nemocnice jako obchodní společnosti, plošná privatizace nemocnic a tak dále."

Na Paroubkův projev, v němž premiér dosluhující vlády kritizoval trojkoalici i za zahraniční politiku a řadu dalších věcí, reagoval předseda lidovců Miroslav Kalousek. Připomněl, že dolní komora má volit předsedu a nemá na programu hodnocení koaliční smlouvy:

"Již podruhé ve dvou dnech intenzivně napadá mě přísloví o voze a o koze. Dnes, v tuhle chvíli projednáváme bod předseda Poslanecké sněmovny. A hle, pan předseda vlády komentuje velmi podrobně koaliční smlouvu."

Kromě toho označil Kalousek Paroubkova slova za účelová a neobjektivní. Emotivní debata v tomto duchu ve sněmovně pokračovala ještě po poledni.

Krátké přerušení ustavující schůze si vyžádal rozruch, který na galerii pro hosty vyvolala jedna z přihlížejících. Žena hlasitě zasahovala do projevů komunistických poslanců, křičela na zákonodárce a dožadovala se vystoupení na plénu sněmovny.

Předsedající Lubomír Zaorálek ji marně žádal o klid, takže ji nakonec parlamentní ochranka vyvedla. "Je to celosvětové spiknutí, soud mě uznal za prezidenta," tvrdila žena, když ji ochranka vyváděla.

Milada Richterová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme