Volby 1990: V Brně, Blansku a Vyškově Občanské fórum volby prohrálo

Ne všude se Občanské fórum po listopadu 1989 úspěšně uchytilo. Zatímco v Praze mu v prvních svobodných volbách dalo hlas 64 procent voličů, ve Vyškově to bylo jen 28 procent. V několika jihomoravských okresech včetně Brna navíc skončilo až druhé. Podívejte se, jak dopadlo u vás.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Občanské fórum | Foto: Český rozhlas

Volby do České národní rady v roce 1990 dopadly ve většině regionů jednoznačně. Občanské fórum nemělo konkurenci, celorepublikově získalo 49,5 procent hlasů a 63 procent mandátů. KSČ naopak propadla s 13 procenty propadla.

Už v roce 1990 ale můžeme na lokální úrovni zaregistrovat některé trendy, které ve volebních výsledcích vidíme i po pětadvaceti letech. Třeba v průmyslovém Kladně nebo příhraničním Tachově se tehdy relativně zadařilo komunistům, získali ke 20 procentům. A daří se jim tam dodnes. Nepříliš uspěli naopak na jižní a zejména východní Moravě.

Na specifika tohoto regionu ostatně doplatilo i Občanské fórum. Silná pozice regionalistů a křesťanský elektorát způsobil, že například v Brně nebo Blansku skončilo OF až druhé. Zvítězilo zde Hnutí za samosprávnou demokracii, třetí byla Křesťanská a demokratická unie, komunisté až čtvrtí.

Brněnský výsledek ovlivnilo i další regionální specifikum - tradiční rozhádanost. Napjatou atmosféru vyvolal spor dua Šabata - Cibulka, kde první vystupoval jako regionální šéf Občanského hnutí a reformní komunista, druhý jako disident a radikální antikomunista.

A jak dopadly těsně porevoluční volby ve vašem okrese? Podívejte se sami. (Výsledky ostatních stran najdete na webu volby.cz)

Jan Boček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme