Volby 2004: Triumf ODS, úspěch KSČM, zklamání pro ČSSD

V krajských volbách i v prvním kole voleb senátních si jednoznačné prvenství v přízni voličů připsala Občanská demokratická strana. Vyhrála ve všech krajích, kromě Jihomoravského. Už v prvním kole byl do Senátu zvolen za ODS plzeňský primátor Jiří Šneberger. Volby byly velmi úspěšné pro KSČM, která v krajích skončila druhá. Na třetím místě je pak sociální demokracie, Lidový dům proto netají své zklamání. Lidovci překonali v krajských volbách 10 procent hlasů a sedm lidoveckých kandidátů postoupilo do druhého kola senátních voleb. Krajských voleb se zúčastnilo 29,6 procenta voličů, senátních 28,97 procenta.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spokojení představitelé ODS

Spokojení představitelé ODS | Foto: Michal Kamaryt

Krajské volby skončily frontálním úspěchem Občanské demokratické strany. Úspěch znamenaly tyto volby pro KSČM. Komunisté skončili jak v krajských, tak v senátních volbách za ODS na druhém místě. Na třetím místě v krajích se umístili kandidáti ČSSD.

Hned v prvním kole byl zvolen senátor za plzeňský obvod. Stane se jím Jíří Šneberger za ODS. I ve zbývajících 26 senátních obvodů bude mít ve druhém kole za týden svého zástupce ODS. V devíti obvodech budou asi o senátorství bojovat kandidáti KSČM; tato strana obhajuje dvě místa. V sedmi obvodech budou ve finále kandidáti KDU-ČSL, zbytek patří kandidátům dalších stran a hnutí.

Svou nespokojenost s volebními výsledky nezakrýval úřadující předseda ČSSD a premiér Stanislav Gross. "Nejsem spokojen. Musím popřát ODS." Ministryni školství, sociální demokratku Petru Buzkovou alespoň potěšilo, že strana získala více hlasů než ve volbách do Evropského parlamentu, kdy pro Lidový dům hlasovalo jen 10 procent lidí.

Stanislav Gross | Foto: Michal Krumphanzl | Zdroj: ČTK

Šéf ODS Mirek Topolánek si myslí, že ČSSD doplatila na agresivní a konfrontační způsob předvolebního boje a to se jí vymstilo: "Proto jsme v průběhu té kampaně reagovali co možná nejméně, i když jsme se někdy nechali vyprovokovat, a to mne doteď mrzí. Myslím, že s takovou kampaní - bez věcných témat a bez řešení věcných problémů - dlouhodobě nikdo uspívat nemůže, a musím říci, že se to Grossovi vymstilo."

Spokojenost nad výsledkem ODS vyjádřila ve Volebním studiu Radiožurnálu její místopředsedkyně Miroslava Němcová. Naopak zklamaná byla z úspěchu KSČM, která se může těšit z druhého místa. To Němcová označila za selhání politiky ČSSD, protože levicoví voliči se odvracejí od Lidového domu a přiklánějí se ke komunistům.

Předseda komunistů Miroslav Grebeníček upozorňuje, že výsledek je především vítězstvím opozice. "ODS se důkladně stylizovala do opozice proti současné vládní koalici a KSČM přece jen tu a tam zvažovala své postoje. Sám jsem se choval principiálně a myslím, že to byl kurz, který nespadl po stůl."

Předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek ve vysílání Radiožurnálu projevil nad volebním úspěchem komunistů rozpaky S výsledkem své strany je spokojen. "My jsme si jako práh úspěchu dali dvouciferný výsledek, protože dvouciferný výsledek KDU-ČSL ještě nikdy nedosáhla," řekl Kalousek.

Krajské volby

V krajských volbách zvítězila ve všech krajích kromě Jihomoravského ODS. Na jižní Moravě těsně prohrála s KDU-ČSL. Volební účast dosáhla 29,6%. Po rozdělení 675 mandátů připadá na ODS 291 křesel v zastupitelstvech všech krajů, kde se volilo. Druzí komunisté obsadí 157 míst, sociální demokraté 105 a lidovci 72.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Skalický: Souhrn výsledků krajských voleb

Ve Zlínském kraji získala ze 45 mandátů ODS 16, KDU-ČSL 11, KSČM osm, ČSSD sedm a koalice Evropských demokratů a Nezávislých starostů pro kraj tři.

Volby v Ústeckém kraji vyhrála ODS, na druhém místě se umístila KSČM, následovaná sociálními demokraty. Z celkových 55 mandátů získali občanští demokraté 28, komunisté 17 a ČSSD deset mandátů.

Krajské volby v Karlovarském kraji vyhrála ODS, na druhém místě se umístila KSČM následovaná sociálními demokraty. Z celkových 45 mandátů získali občanští demokraté 21, komunisté 12 a sociální demokraté sedm mandátů. Čtvrté místo obsadili Evropští demokraté se třemi mandáty, Koalice pro Karlovarský kraj dostane dva mandáty.

V Plzeňském kraji získala ze 45 mandátů ODS 22, KSČM 10, ČSSD osm, KDU-ČSL tři a SNK sdružení nezávislých dva.

I na Vysočině vyhrála ODS, a to před KSČM a KDU-ČSL. V krajském zastupitelstvu budou mít své kandidáty i sociální demokraté a SNK sdružení nezávislých. Občanští demokraté získali z celkových 45 mandátů 15, komunisté 11 a lidovci deset. ČSSD obsadí v zastupitelstvu šest a SNK sdružení nezávislých tři křesla.

V Jihočeském kraji získala z 55 mandátů ODS 27 mandátů, KSČM 12 a ČSSD sedm mandátů. KDU-ČSL připadlo v krajském zastupitelstvu šest a SNK sdružení nezávislých tři křesla.

Ve volbách v Královéhradeckém kraji v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu získala ODS 21, KSČM osm a sociální demokraté šest mandátů. Lidovci obsadí pět, Sdružení nezávislých tři a koalice Volba pro kraj dvě křesla.

V Jihomoravském kraji zvítězili těsně lidovci před ODS. Získali 20 ze 65 mandátů. O jedno křeslo méně v krajském zastupitelstvu má ODS. Komunistům připadlo 14 mandátů, ČSSD devět a uskupení Zelená pro Moravu tři.

Z celkových 65 mandátů v zastupitelstvu Středočeského kraje získali občanští demokraté 32, komunisté 14 a sociální demokraté 12 mandátů. Čtvrté místo obsadila Koalice pro Středočeský kraj, která dostane čtyři mandáty, v zastupitelstvu bude i koalice SNK a Evropských demokratů se třemi mandáty.

V Olomouckém kraji získala z 55 mandátů ODS 21, KSČM 15, ČSSD deset a KDU-ČSL devět.

V Libereckém kraji ze 45 mandátů získali občanští demokraté 22, komunisté deset a Strana pro otevřenou společnost sedm mandátů. Sociální demokraté skončili čtvrtí se šesti mandáty.

Ve volbách v Pardubickém kraji zvítězila ODS před Koalicí pro Pardubický kraj a KSČM. V pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu získala ODS 18, Koalice pro Pardubický kraj 12 a komunisté devět křesel. Sociální demokraté budou mít šest krajských zastupitelů.

Více o výsledcích krajských voleb se dočtete ZDE.

Senátní volby

Už v prvním kole byl do Senátu zvolen za ODS plzeňský primátor Jiří Šneberger. S velkým náskokem hlasů porazil ministryni zdravotnictví a kandidátku ČSSD Miladu Emmerovou. Šneberger získal 50,5 procenta hlasů, Emmerová 16,8 procenta hlasů.

Přehrát

00:00 / 00:00

D. Valenta: První kolo voleb do Senátu

Senátorem za Prahu 6 bude Karel Schwarzenberg (ODA/US-DEU) nebo Marie Kousalíková (ODS). Zvítězili s přehledem v prvním kole senátních voleb a za týden se střetnou ve finále. Každý z nich získal přes 33 procent hlasů, dělilo je přesně 52 hlasů.

O senátorovi za Prahu 11 se rozhodne až za týden ve volebním finále, do kterého postoupili starosta Prahy 15 Jan Nádvorník a bývalý starosta Prahy 11 Petr Jirava.

Také ve volbách do Senátu za Most se rozhodne až za týden, a to mezi Vlastimilem Balínem (KSČM) a náměstkyní mosteckého primátora Hanou Jeníčkovou (ODS).

O ostravské senátorské křeslo budou za týden soutěžit zubní lékařka Hana Heráková (ODS) a starostka ostravské městské části Mariánské Hory a Hulváky Liana Janáčková (za Nezávislé).

O křeslo v Senátu za Ústí nad Labem se v příštím kole utkají Pavel Sušický (ODS) a Jaroslav Doubrava, který kandiduje za KSČM a post senátora obhajuje.

Na Bruntálsku do druhého kola senátních voleb postoupili Rostislav Harazin (KSČM) a podnikatel Jiří Žák (ODS).

Další kolo senátních voleb čeká také Táborsko. Rozhodne se mezi mezi dosavadním členem horní komory Pavlem Eybertem (ODS) a Stanislavem Kázeckým (za ČSSD).

Nový senátor za Kroměřížsko vzejde ze souboje v druhém kole mezi ředitelem gymnázia Zdeňkem Janalíkem (ODS) a vychovatelky Ludmily Štaudnerové (KSČM).

O novém pardubickém senátorovi se ve druhém kole voleb rozhodne mezi pardubickým primátorem Jiřím Stříteským (ODS) a senátorkou Jaroslavou Moserovou (za US-DEU).

Novým senátorem za Blanensko bude poslankyně Zuzka Rujbrová (KSČM) nebo starosta obce Lipůvka Vlastimil Sehnal (ODS). Rujbrová získala téměř 24 procent hlasů. Sehnal přes 21 procent.

Do druhého kola senátních voleb na Frýdeckomístecku postoupili třinecký starosta Igor Petrov (SNK sdružení nezávislých) a dosavadní senátor Emil Škrabiš (KDU-ČSL). Petrov získal 23,54 procenta hlasů. Jeho soupeř obdržel 18,64 hlasů.

Vítěz prvního kola senátních voleb v Praze 10 Jan Malypetr (ODS) se ve finále střetne s Jaromírem Štětinou (za Stranu zelených), kterého porazil zhruba o deset procent hlasů.

Nejvíce hlasů získal ve volebním obvodu Jičín současný senátor Jiří Liška z ODS. Získal 47,13 procenta hlasů. Druhému, kandidátu KSČM Vladimíru Jeníkovi, dalo hlas 16,9 procenta voličů.

Zástupcem Jihlavska v Senátu bude současný senátor Václav Jehlička (za KDU-ČSL) nebo manažer Erich Janderka (ODS). Jehlička získal 37,96 procenta hlasů, Janderka 23,79 procenta hlasů.

Senátorem ve volebním obvodu Liberec zůstane nadále Přemysl Sobotka (ODS) nebo ho vystřídá komunista Josef Vondruška. Sobotka má 43,29 - Vondruška 14,49 procenta odevzdaných hlasů.

Hodonínsko bude v Senátu zastupovat zubní lékařka Alena Venhodová (ODS) nebo současný člen horní komory Josef Kaňa (KDU-ČSL). Venhodová v prvním volebním kole získala 23,9 procenta hlasů. Kaňa 20,26.

Novým senátorem za Mělnicko bude starosta Odoleny Vody Jiří Nedoma (ODS) nebo sexuolog Radim Uzel, který kandidoval za Sebeobranu voličů.Nedoma nyní získal přes 32 procent hlasů, Uzel přes 15 procent lidí.

Novým senátorem za Olomoucko se stane vysokoškolský pedagog Jan Hálek (ODS) nebo olomoucký primátor Martin Tesařík (ČSSD). Hálek má 29,87 procenta hlasů, Tesařík 21,82 procenta hlasů.

Na Kroměřížsku získal ředitel gymnázia Zdeněk Janalík (ODS) 30,05 procenta hlasů, jeho rivalka, vychovatelka Ludmila Štaudnerová (KSČM) 20,43.

Ve druhém kole senátních voleb v obvodě Karlovy Vary se utká starosta Božího Daru Jan Horník (ED) (zvítězil se ziskem 21,25 procenta odevzdaných hlasů), se starostou Nové Role Václavem Heřmanem (ODS). Tomu odevzdalo hlas 20,86 procenta voličů.

Více se o výsledcích prvního kola voleb do Senátu dočtete ZDE.

Volby proběhly bez větších incidentů. Zatím jedinou vážnější komplikací bylo několik desítek neplatých hlasů v Chrudimi a Heřmanově Městci. Na některých volebních obálkách totiž chybělo úřední razítko.

Podrobnosti o těchto volbách (on-line výsledky, zpravodajství, kandidátní listiny) naleznete na volebním webu Českého rozhlasu.

Milan Kopp, Dušan Valenta, Milada Richterová, Helena Šulcová, Lucie Weissová, Jaroslav Skalický, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme