Volby 2010: Bývalé koaliční strany bilancují období vlády

Za jedenáct dnů rozhodnou voliči České republiky o příštím složení Poslanecké sněmovny a o tom, kdo bude zemi další 4 roky vládnout. Jaké bylo období od sněmovních voleb v roce 2006 z pohledu politiků, kteří v nich tehdy uspěli? Jejich názory na úspěchy a nezdary se liší podle levicového a pravicového zaměření.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR | Foto: Tomáš Adamec

Petr Nečas, pověřený po rezignaci Mirka Topolánka vedením ODS, hodnotí jako pozitivní počin své strany a tehdejší koaliční vlády zahájení některých klíčových reforem:

„Zavedli jsme rovnou daň, aplikovali jsme adresnější sociální systém, který vedl k úsporám. Přitom byl zaměřený na skutečně sociálně potřebnou skupinu obyvatel. Zvládli jsme také první etapu důchodové reformy. ČR obecně uškodil krok, který vedl k pádu zmiňované vlády během předsednictví. Rovněž odvolání předčasných voleb nepřispělo ke zvýšení kreditu ČR,“ zhodnotil Nečas pro Rádio Česko.

Těsně před volbami se ODS dotkla rezignace Mirka Topolánka na post předsedy strany a následné dosazení Nečase na jeho místo.

„Je to změna, kterou podporuje většina členů ODS. Neznamená to ale, že se strana zříká Mirka Topolánka. Byl osm let předsedou občanských demokratů, dovedl je k řadě volebních výher. Změna však zřejmě byla nutná, což se projevilo na jednání výkonné rady, která reprezentuje členskou základnu,“ dodal Nečas.

Svoboda: Hořké ovoce cukrem nedosladíme

Některé úspěšné kroky uplynulého období z hlediska bývalé vládní strany KDU-ČSL připomněl její předseda Cyril Svoboda, který v tomto mezičase nahradil na postu předsedy strany z korupce podezřelého Jiřího Čunka.

„Chybou bylo, že se zastavila privatizace fakultních nemocnic. Jestliže by přešli do soukromých rukou, vykazovaly by zisk. Některé obory, které by navíc nemocnicím nevydělávaly, by se také neučily. Vždycky jsme požadovaly, aby se výuka uskutečňovala ve veřejnoprávním sektoru. Podařilo se také dokončit regulaci nájemného a monitorovací systém na čerpání dotací z EU. Obecně je také dobré, že byl přijat trestní zákon,“ vyzdvihl Svoboda klady uplynulého čtyřletého období a dodal:

„Jako neúspěch považuji jednoznačně završení českého unijního předsednictví, v jehož rámci jsme si předsevzali, že se nerozpustíme jako kostka cukru v evropské vřavě států. To se povedlo, jelikož trapnější tečku ještě žádné předsednictví za svým účinkováním neučinilo. Ti, kteří vládu shodili, myslí pouze na sebe. Další událostí, které poté následovaly, jsou hořkým ovocem, které už cukrem nedochutíme.“

Liška: Klady převažují

Klady a úspěchy někdejší koaliční vlády ODS, KDU-ČSL a SZ vyzdvihl pro Rádio Česko i nynější předseda Strany zelených Ondřej Liška, který během uplynulého období v čele strany nahradil Martina Bursíka:

„V koaliční vládě se nám podařilo například spuštění programu Zelená úsporám, který umožní 200 000 českých domácností ušetřit na elektrické energii, zateplí jejich domovy a vytvoří až 70 000 pracovních míst. Rovněž se prosadilo navýšení platu učitelů a povedlo se vytvořit zákonnou změnu, která zamezí bezhlavému kácení alejí. Rovněž se podařilo novelizovat zákon o odpadech.“

„Věcí, kterých se podařilo, je nepoměrně více než těch, které se nepovedly. Bohužel se nám ale nepodařilo prosadit omezení imunity poslanců, což je jeden z výrazů papalášství a nadřazenosti poslanců nad ostatními občany.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaké bylo období od sněmovních voleb v roce 2006 z pohledu politiků, kteří v nich tehdy uspěli? Příspěvek Milady Richterové.

Milada Richterová, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme