O volby byl zájem. Senátní měly druhou nejvyšší účast v historii

Lidé po celém Česku vybírali své obecní zastupitele, ve třetině okrsků volili i senátory. Pokud jde o volební účast, byla vyšší než při minulých volbách. U senátních dosáhla na 42,3 procenta, což je druhý nejvyšší výsledek v historii. V komunálních volbách byla účast 47,34 procenta. Jde o třetí nejvyšší počet od vzniku republiky.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volební místnost | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Komunální volby

Komunální volby byly sečteny po téměř 19 hodinách. Dlouho se čekalo na poslední okrsek v Praze 4, kde komisaři museli hlasy přepočítávat. Účast nakonec dosáhla 47,34  procenta. Což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014.

Zároveň jde o třetí nejvyšší počet od vzniku České republiky v roce 1993. Více lidí přišlo ke komunálním volbám jen v letech 1994 (62,3 procenta) a 2010 (48,5 procenta).

ANO získalo v komunálních volbách většinu velkých měst, ztratilo ale Prahu

Číst článek

„Volební účast byla nakonec vyšší, než se čekalo. Co lidi k volebním urnám přitáhlo? Asi je to dáno tím, že se politická scéna polarizuje a mohlo to přitáhnout více voličů. Mají asi potřebu na situaci reagovat. Když je politická scéna polarizovaná, vždy to přitáhne pozornost,“ popsal pro iROZHLAS politolog Josef Mlejnek.

TOP 5

Nejvyšší zájem voličů hlásí Radimovice u Tábora, účast tam byla 98,36 procenta. Hned za nimi je Želivsko s 97,06 procenta. Do první pětky obcí s největší volební účastí se zařadily i Milejovice s 96,72 procenta. Dále Řikonín, kam přišlo své zastupitele vybírat 96,43 procenta voličů a Domoraz, odkud hlásí účast 95,65 procenta. 

Naopak nejmenší zájem zaznamenala Libáň, ve které přišlo volit jen 20,82 procenta voličů. Druhou nejmenší účast zaznamenal Dušejov s 22,40 procenta, dále Dolní Žandov s 23,60 procenta a Římov, kde k urnám přišlo jen 24,40 procenta voličů. Pátou obcí s nejnižší volební účastí jsou Obrnice s 24,55 procenta voličů.

Desítka obcí s nejvyšší volební účastí | Zdroj: iROZHLAS.cz

Desítka obcí s nejnižší volební účastí. | Zdroj: iROZHLAS.cz

Senátní volby

S větším zájmem se setkaly i senátní volby. S účastí 42,3 procenta zaznamenaly druhý nejvyšší zájem voličů v historii. Více voličů než letos přišlo jen v roce 2010, a to konkrétně 44,6 procenta. Při posledních řádných senátních volbách před dvěma lety byla účast znatelně nižší, dosáhla 33,54 procenta.

První kolo senátních voleb vyhrála ODS. Její kandidáti postoupili do finálových duelů v 11 obvodech, z toho v devíti z prvního místa. Druhé bylo ANO s deseti finalisty. Úspěšní byli i Starostové a lidovci, kteří už v prvním kole získali po jednom senátorovi. STAN má navíc ve finále pět kandidátů, lidovci čtyři. ČSSD může ze 13 obhajovaných obsadit jen pět křesel, informovala ČTK.

TOP 5

Kde byl o senátní volby největší zájem? V Benešově přišlo senátora vybírat 49,73 procenta voličů, Praha 12 hlásí účast 48,67 procenta, Třebíč 47,33 a Chrudim zaznamenala volební účast 46,93 procenta. Do pětice se řadí i Náchod s 46,58 procenta. 

dbr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme