Piráti a STAN dostali u Čechů v zahraničí přes polovinu hlasů. Kromě nich by uspělo jen Spolu

Češi v zahraničí nejvíce volili do sněmovny koalici Pirátů se Starosty, která získala polovinu všech odevzdaných hlasů. Druhá byla koalice Spolu, tedy ODS, TOP 09 a KDU-ČSL, která obdržela třetinu hlasů. Vládní hnutí ANO těsně zůstalo pod pětiprocentní hranici, ostatní kandidující strany a hnutí skončily hluboko pod ní. Výsledky byly v sobotu zveřejněny na volebním webu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

K volbám v zahraničí přišlo 70,37 procenta z 18 808 voličů zapsaných v seznamech (ilustrační foto) | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

Piráty se Starosty volilo 50,47 procenta ze zhruba 13 236 voličů, kteří hlasovali na ambasádách v cizině. Koalice Spolu dostala 34,26 procenta hlasů. ANO obdrželo od Čechů v zahraničí 4,99 procenta hlasů, hnutí SPD 2,19 procenta, uvedl volební web.

Sociální demokraté, přestože vedou ministerstvo zahraničí v osobě Jakuba Kulhánka, dostali 1,52 procenta hlasů.

Nejvyšší účast ve sněmovních volbách od roku 1998. O vítězi voleb rozhodlo více než 65 % voličů

Číst článek

Předstihli je Zelení s 1,85 procenta hlasů i Trikolóra se Svobodnými a Soukromníky a Přísaha bývalého policisty Róberta Šlachty, které dostaly shodně 1,6 procenta - Přísaha ovšem o jediný hlas méně. Komunisté obdrželi v cizině 0,37 procenta hlasů.

K volbám v zahraničí přišlo 70,37 procenta z 18 808 voličů zapsaných v seznamech.

Při minulých sněmovních volbách před čtyřmi lety u voličů v zahraničí, kteří tehdy vybírali ze středočeských kandidátů, vyhrála TOP 09 s 26 procenty hlasů před Piráty s 19,5 procenta hlasů a ODS s 12,5 procenta hlasů.

ANO skončilo čtvrté se ziskem 7,6 procenta hlasů. Podobně jako nyní ke sněmovním volbám přišlo zhruba 70 voličů z 15 tisíc zapsaných.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme