Lidé v izolaci budou moct příště volit, plánuje Válek. Omezení se nyní týká asi 10 tisíc obyvatel

Vláda chce podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) umožnit lidem s nařízenou izolací volit. Změna zákona by mohla platit od prezidentských voleb, řekl ve čtvrtek Válek novinářům. Opozice ministerstvo kritizovala za to, že lidé v izolaci s covidem-19 v nadcházejících komunálních a senátních volbách hlasovat nemohou.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlastimil Válek

Vlastimil Válek | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Válek v pondělí uvedl, že v izolaci s covidem je asi 10 tisíc dospělých. „Desítky lidí, kteří leží na infekčních odděleních, stovky, ne-li tisíce lidí, kteří jsou v izolaci kvůli různým jiným onemocněním. A spousta lidí, která má neschopenku a zákaz vycházení, také nemohou volit,“ uvedl. Chce proto volební právo těchto lidí řešit systémově.

Ovlivňování voleb? V Moldavě nebudou hlasovat desítky obyvatel, kteří se v poslední době ‚přistěhovali‘

Číst článek

„Zapomnělo se, že v případě každých voleb je část lidí, kteří nemohou jít k volbám,“ poznamenal. Nechtěl proto lidem s covidem-19 umožnit něco, co jiní infekční pacienti nemohou. Považuje to za diskriminační.

Nemocí, u kterých hygienici nařizují izolaci, jsou desítky, například spalničky, tuberkulóza nebo v poslední době opičí neštovice.

Situace je podle Válka jiná než při parlamentních volbách v loňském roce, kdy lidé v karanténě a izolaci volit mohli.

Ve školách se v jejich termínu plošně testovalo a rodiče pozitivně testovaných dětí měli nařízenou karanténu. V izolaci a karanténě byly v té době statisíce lidí. Z domova do přenosné volební schránky hlasovalo kolem 1200 voličů v karanténě kvůli koronaviru. Přidali se tak k voličům, kteří hlasovali z auta, kterých bylo na 1600.

Za středu přibylo 3058 nakažených, před podzimem ale roste i zájem o očkování

Číst článek

Opoziční hnutí ANO ve čtvrtek kritizovalo vládu za to, že nezorganizovala komunální a senátní volby tak, aby mohli volit lidé nemocní covidem z izolace.

Premiér Petr Fiala (ODS) hájil opatření tím, že by bylo v komunálních volbách zorganizovat sběr hlasů složitější než ve sněmovních.

Ministr Válek v neděli na sociálních sítích lidi, kteří mají příznaky covidu-19, byť třeba neabsolvovali test, vyzval, aby hlasovat nechodili a neohrozili tak ostatní, zejména členy volebních komisí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme