Švýcarsko 0:2 Česko

Volby by teď ve Zlínském kraji vyhrála ČSSD

Ve volbách ve Zlínském kraji by podle bleskového průzkumu SC&C a STEM pro Český rozhlas zvítězili sociální demokraté. Hlas by jim dalo 27 procent voličů. Druhé místo s odstupem šesti a půl procenta by získala Občanská demokratická strana. Třetí příčka patří na Zlínsku komunistům.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volební model

Volební model | Foto: SC&C

KSČM by si ve volbách podle bleskového průzkumu STEM a SC&C vybralo 11.5 % voličů, Věcem veřejných i KDU-ČSL volební model přisuzuje stejný výsledek – 10,5 % voličů.

Poslední stranou, která by hranici pěti procent překonala by byla s 9,5 procenty TOP 09. Pětiprocentní příčku by tak překročilo šest stran.

Debaty se ve čtvrtek 15. dubna ve Zlíně zúčastní: Zdeněk Škromach (ČSSD), Petr Nečas (ODS), Vladimír Koníček (KSČM), Martin Vacek (VV), Michaela Šojdrová (KDU-ČSL), Petr Gazdík (TOP 09).

Ve Zlínském kraji stejně jako v předešlém Libereckém kraji počítají s účastí v květnových volbách do Parlamentu necelé 3/4 obyvatel (73 %). Pozitivní přesvědčení o své volbě konkrétní strany vyjádřilo přes 90% respondentů. Dominantním důvodem pro účast ve volbách je pravidelnost volby - „chodím volit vždy“. Nejsilnějšími důvody proti účasti jsou nezájem a neschopnost si vybrat, posledním důvodem je pak tradičně nemožnost se zúčastnit.

Metodika výzkumu

Cíle výzkumu: Volební model a stranické preference Zlínského kraje. Vliv lídrů politických stran na vztah k těmto stranám a názory na vybrané společenské problémy
Datum sběru: 12.4.- 13.4. 2010
Počet respondentů: 1209 (SC&C 616 respondentů, STEM 593 respondentů)
Metoda výzkumu: standardizované osobní rozhovory (face-to-face) provedené školenými tazateli agentur SC&C a STEM
Cílová skupina: občané Zlínského kraje, starší 18 let (kvótní výběr podle pohlaví, věku, vzdělání respondenta a podle velikosti obce v rámci okresu)
Zpracování dat: dotazníky byly podrobeny logické kontrole a data byla analyzována prostřednictvím statistického softwaru SPSS

Výsledky voleb v kraji v roce 2006

Ve Zlínském kraji v roce 2006 zvítězila ČSSD (33,28 %, 5 mandátů). Druhá byla ODS (31,68%, 4 mandáty), třetí skončila KDU-ČSL (13,02%, 2 mandáty) a čtvrtá KSČM (11,25 %, 1 mandát ). Strana zelených obsadila před čtyřmi lety páté místo (5,07%), už bez nároku na mandát. Šesté pořadí obsadili SNK Evropští demokraté (1,99%). Podíl zisku dalších stran nepřekročil jedno procento.

Václava Marešová, Kateřina Křenová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme