Vrbice, Rodná nebo Kněžičky, v komunálních volbách hlasují lidé ze třech desítek obcí Česka

Obyvatelé tří desítek českých a moravských obcí si v sobotu vyberou nová zastupitelstva. Volby se konají převážně ve vesnicích, kde se po loňských říjnových volbách zastupitelstva rozpadla.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

I v Česku probíhají volby. Konají se ve třech desítkách obcí, zejména kvůli zastupitelstvům, která se rozpadla. (ilustrační foto) | Foto: Tomáš Adamec

Důvodem rozpadu byl zejména těsný rozdíl v počtu zastupitelů mezi konkurenčními uskupeními. Zástupci opozice pak mohli svou rezignací způsobit, že se počet zastupitelů snížil pod zákonem stanovenou hranici. Zastupitelstva mají být zpravidla nejméně pětičlenná.

Prezidentské volby na Slovensku: Kisku vystřídá právnička Čaputová, nebo eurokomisař Šefčovič

Číst článek

Hlasovat se bude například v Hoře Svatého Šebestiána, kde si v říjnu rozdělila křesla v zastupitelstvu dvě místní uskupení v poměru 4:3. Policie v této horské hraniční obci na Chomutovsku před loňskými komunálními volbami prověřovala podezření na účelové přihlašování voličů. Volební místnosti budou otevřeny jak ve Vrbicích na Karlovarsku, tak ve Vrbici na Jičínsku.

Do voleb se podle informací Českého statistického úřadu, který bude výsledky hlasování zveřejňovat v noci na neděli na volebním webu, přihlásilo celkem 641 kandidátů. Patří mezi ně i adepti šesti sněmovních stran včetně vládních ANO a ČSSD. Své uchazeče nenasadili jen Piráti, ODS a TOP 09. Devět z deseti adeptů ale kandiduje za místní uskupení.

Nejstarší kandidátkou je jednaosmdesátiletá Jaroslava Jebavá z Rodné na Táborsku. Třem nejmladším uchazečům z Rudné pod Pradědem na Bruntálsku, Kněžiček na Nymbursku a z Hrušky na Prostějovsku je 19 let.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme