Na společné evropské kandidátce TOP 09 a Starostů by mohlo být deset stran. Ve hře jsou Zelení i LES

Politické námluvy mezi TOP 09 a hnutím Starostové a nezávislí (STAN) o společné kandidátce do evropských voleb míří do finále. Jak ale zjistil Radižurnál, zároveň obě strany jednají i s dalšími menšími politickými subjekty, včetně Zelených nebo Liberálně ekologické strany (LES) exministra Martina Bursíka. Na kandidátce by tak mohli být zástupci až desítky politických stran.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volby do Evropského parlamentu se konají 24. a 25. května 2019

Volby do Evropského parlamentu se konají 24. a 25. května 2019 | Zdroj: Evropský parlament

Cílem vyjednávání je podle předsedy TOP 09 Jiřího Pospíšila, aby před volbami spojily síly všechny jednoznačně proevropské politické strany a hnutí.

Piráti chtějí eurovolby vyhrát, lídrem kandidátky zvolili softwarového specialistu Marcela Kolaju

Číst článek

„TOP 09 primárně jedná s Liberálně ekologickou stranou. A Starostové jednají s různými regionálními politickými stranami a hnutími a také se Zelenými,“ přiblížil pro Radiožurnál.

Změny zevnitř

Probíhající vyjednávání potvrdil i předseda Zelených Petr Štěpánek s tím, že strana o svém postoji rozhodne na sobotním sjezdu.

Podle europoslance Stanislava Polčáka z hnutí STAN by na kandidátce mohlo být přes deset různých politických subjektů. „Nejedná se o nějaká nevýznamná uskupení. Jde o uskupení, která jsou třeba v krajských zastupitelstvech,“ uvedl.

Předseda STAN Petr Gazdík řekl, že jednání se „rýsují velmi dobře“. „Měla by to být kandidátka, která sjednotí středopravý evropský proud stran, které Evropskou unii vidí jako naši prioritu a nutnost. Zároveň ji vidí realisticky a chtějí některé věci změnit zevnitř,“ dodal pro Radiožurnál.

Polčák, Pospíšil, Niedermayer?

Otevřená je zatím otázka lídra možné společné kandidátky – zda to bude zástupce TOP 09, nebo STAN.

„Budeme o tom vyjednávat příští týden. Na jménu lídra určitě koaliční spolupráce neztroskotá,“ řekl k tomu Pospíšil. Podle něj je zásadní program: tématem předvolební kampaně by podle něho měl být jednotný evropský trh nebo ekologická témata.

Přehled: volby do Evropského parlamentu se blíží, strany vybírají lídry kandidátek

Číst článek

Starostové si na první pozici kandidátky už loni v prosinci nominovali Polčáka. TOP 09 o své jedničce rozhodne v pátek. Kromě Pospíšila je ve hře také europoslanec Luděk Niedermayer. „Mě některé kraje nominovaly. A já s nominací souhlasil,“ potvrdil někdejší viceguvernér ČNB.

Zipování na kandidátce

Pokud se strany na spolupráci domluví, poskládají kandidátku formou zipu.

Definitivní rozhodnutí by mělo padnout příští týden. „Čekáme na oficiální potvrzení toho, kdo bude vlastně kandidovat za TOP 09 na těch čelných pozicích. Pak se bude jednat o lídrovi a o názvu,“ řekl Polčák.

Od kandidatury za TOP 09 začátkem ledna upustil její současný europoslanec Jaromír Štětina. Zdůvodnil to tím, že nové vedení v čele s Pospíšilem způsobilo rozkol ve straně a nese zodpovědnost za její špatné výsledky v posledních obecních a senátních volbách.

O lídrech do evropských voleb už mají jasno i některé další strany. Komunistickou kandidátku povede europoslankyně Kateřina Konečná. ČSSD si jako lídra vybrala europoslance Pavla Poce, lidovci Pavla Svobodu a ODS Jana Zahradila.

Europoslankyně Dita Charaznová by se pak podle šéfa hnutí ANO Andreje Babiše měla postavit do čela kandidátky vládní strany.

Piráty do voleb povede softwarový specialista Marcel Kolaja. SPD o první příčce své kandidátky rozhodne v polovině února.

Zdeňka Trachtová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme