Volby do krajských zastupitelstev vyhrála ODS

První krajské volby v historii České republiky skončily přesvědčivým vítězstvím Občanské demokratické strany, zatímco vládní ČSSD utrpěla nepříjemnou porážku. Silné postavení potvrdila čtyřkoalice a v trojlístku nevlivnějších stran na místní úrovni se usadila KSČM. Po rozdělení celkem 675 mandátů má ODS 185 křesel v zastupitelstvech všech krajů, kde se včera volilo. Druhá čtyřkoalice má 171 mandátů, komunisté obsadí 161 míst a sociální demokraté 111.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ODS se stala nejsilnější stranou v šesti nových krajích - ve Středočeském, Budějovickém, Plzeňském, Karlovarském, Libereckém a Ostravském. Stejně jako čtyřkoalice má 14 mandátů v Královéhradeckém. Čtyřkoalice zvítězila v Pardubickém, Jihlavském, Brněnském, Olomouckém a Zlínském kraji, komunisté pak v kraji Ústeckém.

Volby potvrdily, že voliči dávají i na krajské úrovni přednost velkým politickým seskupením - všem ostatním stranám zbylo dohromady 47 křesel. Z 41 stran a koalic, které vstoupily do volebního klání, jich 31 nezískalo ani jediný mandát. Každá strana však obdržela alespoň několik stovek hlasů - nejméně si připsala Republikánská unie, pro niž hlasovalo 208 voličů v Libereckém a Plzeňském kraji. Voleb se zúčastnila zhruba třetina oprávněných voličů, kteří dali každé ze tří vítězných stran mírně nad 20 procent, zatímco pro sociální demokracii hlasovalo 14,6 procenta voličů. Mimo čtyři největší strany šlo jen 17,5 procenta hlasů.

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme