Úspěch se počítá na mandáty, prohlásil Vondráček. S Jurečkou se přeli, kdo vyhrál volby

  • Premiér a předseda ANO Andrej Babiš přijel v neděli dopoledne do Lán na schůzku s prezidentem Milošem Zemanem. Jednali od 11.00 zhruba tři čtvrtě hodiny.
  • Po schůzce Babiše se Zemanem vyjela od lánského zámku sanitka, která odvezla prezidenta do Ústřední vojenské nemocnice.
  • Prezident Zeman v neděli také pogratuloval vítězům voleb a zvoleným poslancům. Jeho vyjádření zveřejnil mluvčí Jiří Ovčáček na hradním webu.
  • Koalice Spolu a Piráti se STAN se již domluvily, že chtějí vytvořit vládu a že kandidátem na premiéra bude lídr Spolu a předseda ODS Petr Fiala.
  • Podle předsedy sněmovny Radka Vondráčka z ANO ale vyhrálo volby hnutí ANO, které získalo o jeden mandát víc než koalice Spolu. Šéf lidovců Marian Jurečka ale nesouhlasil. „Koalici Spolu dalo nejvíce lidí důvěru,“ upozornil v debatě CNN Prima News.

Sledovali jsme online Praha (Aktualizováno: 21:00 10. 10. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radek Vondráček (ANO) | Foto: René Volfík | Zdroj: Český rozhlas

Premiér Andrej Babiš odjel po zhruba tři čtvrtě hodině po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem z Lán. Jednání nekomentoval, areál opustil vedlejším vchodem. Následně odvezla prezidenta z lánského zámku sanitka do Ústřední vojenské nemocnice. 

„Důvodem hospitalizace jsou komplikace, které provázejí jeho chronické onemocnění, pro které je u nás léčen. Známe diagnózu. Pacient je hospitalizován na pracovišti intenzivní medicíny,“ řekl v neděli odpoledne prezidentům lékař a ředitel nemocnice Miroslav Zavoral.

Původně byla schůzka Zemana a Babiše ohlášena na nedělní večer, kvůli prezidentově nemoci ale nebylo její konání jisté. Zeman s ohledem na svůj zdravotní stav zrušil účast v nedělní povolební debatě na CNN Prima News a v jejím termínu se nakonec sešel s Babišem.

„Schůzka není o (povolebních) rozhovorech, byla plánovaná. Jak mi sdělil Hrad, rozhovory začnou až ve středu,“ uvedl Babiš.

Prezident před volbami opakovaně řekl, že pověří jednáním o vládě předsedu nejsilnějšího poslaneckého klubu. Ten bude mít v nové sněmovně hnutí ANO.

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček pak zveřejnil kolem 11. hodiny prohlášení prezidenta republiky: „Blahopřeji vítězům voleb a všem poslancům, kteří byli zvoleni, bez ohledu na jejich příslušnost k politickým stranám a uskupením. Přeji jim mnoho úspěchů v jejich další práci.“

Spolupráce pěti stran

Strany Spolu s další koalicí Starostů a nezávislých uzavřely v sobotu večer memorandum, podle kterého pětice subjektů chce vytvořit společnou vládu.

Koalice Spolu, Piráti a STAN se dohodly, že chtějí utvořit vládu. Nebudou jednat s jinými stranami

Číst článek

Prezidenta požádaly, aby pověřil předsedu ODS Petra Fialu jednáním o sestavení vlády. Vítězná koalice Spolu a Piráti se Starosty budou mít v nové sněmovně 108 mandátů. Koalice podle Fialy zároveň budou jednat o vládě pouze společně a nevstoupí do jednání s dalšími subjekty.

Šéf lidovců Marian Jurečka zároveň řekl, že koalice Spolu zatím nemá domluvenou schůzku s prezidentem Zemanem. Fiala se chce v pondělí obrátit na prezidenta s žádostí o setkání.

Místopředseda STAN Petr Gazdík věří, že Zeman bude vyžadovat pro pověření sestavováním vlády 101 podpisů. Zmínil možnost ukázat prezidentovi parlamentní většinu.

Kdo vyhrál volby?

Volby do Poslanecké sněmovny vyhrála na procenta a počet hlasů koalice Spolu tvořená ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. Získala 27,79 procenta, což je 71 mandátů. Druhé skončilo hnutí ANO s 27,12 procenty a 72 mandáty, má tedy o jeden víc než vítězná koalice. Třetí koalice PirSTAN má 15,62 a 37 mandátů. A do sněmovny se dostala ještě SPD s 9,56 procenta a 20 mandáty.

7 zlomových okamžiků voleb: triumf Spolu, historický debakl komunistů a ČSSD i rekordní účast

Číst článek

Předseda sněmovny Radek Vondráček v debatě CNN Prima News uvedl, že volby vyhrálo hnutí ANO. „Úspěch se počítá na mandáty. Vyhrálo hnutí ANO, ale jinak přiznávám úspěch Spolu a nečekali jsme, že koalice budou tak úspěšné,“ prohlásil v debatě CNN Prima New Radek Vondráček z ANO.

„Vítěz voleb by měl mít právo a možnost na první pokus. Koalice jsou dál než my, ale to nic nemění na tom, že ANO by to mělo zkusit, bylo by to ku prospěchu všech,“ dodal.

Šéf lidovců z koalice Spolu Jurečka to ale odmítl: „Koalici Spolu dalo nejvíce lidí důvěru. Přepočet na mandáty je důležitý, aby bylo jasné, kdo může sestavit vládu. Po našem včerejším prohlášení je jasné, kdo může mít většinovou vládu.“

ako, aur, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme