Volby do Poslanecké sněmovny budou 14. až 15. června

Letošní volby do Poslanecké sněmovny se budou konat 14. až 15. června. Shodli se na tom ve středu večer na Pražském hradě prezident Václav Havel a předseda vlády Miloš Zeman. Premiér totiž společně s hlavou státu vyhlášení voleb podepisuje. Oba představitelé také určili termíny voleb do třetiny Senátu a do obecních zastupitelstev.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

volby | Foto: Jan Rosenauer

Ještě před schůzkou mluvčí Hradu Ladislav Špaček řekl Radiožurnálu, že jejím smyslem je dosáhnout dohody o tom, kdy budou vyhlášeny parlamentní volby. "Prezident netrvá na žádném termínu. Prezident zvažuje výhody toho či onoho termínu. O tom právě bude jednat s Milošem Zemanem. ? Jde o to, že to rozmezí je dáno zhruba 20. květnem a 20. červnem. V tomto intervalu se lze pohybovat a je naprosto vedlejší, nedůležité, kdy přesně volby budou, zda to bude o týden dřív nebo o týden později."

Přehrát

00:00 / 00:00

L. Špaček o termínu voleb

Pro Českou stranu sociálně demokratickou by podle jejího předsedy Vladimíra Špidly nemělo být velkým problémem, kdyby se volby nekonaly v červnu, ale už v květnu. Jak řekl Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu, pro Sociální demokracii by to nebylo finančním problémem, jen organizačním, protože kampaň plánovali na polovinu června. Přesto však v otázce termínu Špidla nespatřuje komplikaci.

Právě termín sněmovních voleb vyvolal rozpory mezi Havlem a šéfem dolní parlamentní komory a ODS Václavem Klausem. Prezidentův mluvčí Ladislav Špaček totiž prohlásil, že Havel by chtěl, aby se volby do sněmovny konaly v květnu. Klaus se však proti tomuto návrhu ohradil a označil ho za schválnost. Očekával totiž, že se volby uskuteční v polovině června.

Podle Ústavy se volby musejí konat ve třicetidenní lhůtě před vypršením volebního období, tedy mezi 20. květnem a 20. červnem. V novele volebního zákona je určeno, že se volby konají v pátek a v sobotu. Pokud by tedy prezident trval na tom, že se uskuteční v květnu, přicházejí v úvahu dva termíny: 24. a 25. května, nebo 31. května a 1. června.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Eva Hůlková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme