Kritika kroužkování i ‚zmizelé‘ hlasy. Soud už má přes 100 stížností k letošním parlamentním volbám

Ve stížnostech voličů, které po sněmovních volbách míří k Nejvyššímu správnímu soudu (NSS), se objevuje například kritika nerovného zastoupení kandidujících subjektů v televizních debatách. Někteří voliči poukazují na nesrovnalosti v započítávání preferenčních hlasů. Soud zatím podle mluvčí Sylvy Dostálové obdržel 100 podnětů, tedy víc než před posledními sněmovními volbami, kdy jich bylo 77.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volby do poslanecké sněmovny 2021

Voliči kritizují ve stížnostech nejvíce započítávání preferenčních hlasů a zastoupení kandidátů v médiích | Foto: René Volfík | Zdroj: Český rozhlas

Lhůta pro doručování volebních stížností vyprší v pátek v 16 hodin. „Návrh je třeba podat v desetidenní lhůtě počínající dnem následujícím po dni vyhlášení výsledků voleb. Volební stížnosti podané mimo tuto lhůtu, před jejím počátkem či po jejím uplynutí, soud odmítne,“ uvedl NSS v tiskové zprávě. Volební senát už několik stížností odmítl, případně vyřídil jiným způsobem, zjistilo se z úřední desky.

Průzkum: Dvě třetiny lidí jsou proti, aby Andrej Babiš kandidoval na prezidenta

Číst článek

Další stížnost odmítl soud kvůli tomu, že se její pisatel podepsal jako jednatel firmy, přidal razítko a stížnost poslal z firemní datové schránky. „Je zřejmé, že obchodní korporace není mezi osobami oprávněnými podat návrh na neplatnost volby kandidáta,“ konstatoval soud. Volební stížnosti mohou podávat voliči, kandidáti, případně politické subjekty.

V desítkách dalších řízení soud posílá pisatelům výzvy k odstranění vad a doplnění obsahu. Zpravidla bývá nutné označit konkrétní kandidáty, jejichž zvolení má být zpochybněno, případně zformulovat výrok, jehož se pisatel domáhá.

Například volič z Děčína tvrdí, že v jeho okrsku nebyla zapečetěná volební schránka, což doložil fotografií. Soud dostal také stížnost od vězně, který uvedl, že mu personál věznice nevyhotovil občanský průkaz. Další podnět kritizuje skutečnost, že Češi žijící v zahraničí nemohou volit elektronicky.

Problém s kroužky

Volič z Berouna tvrdí, že komise v jeho okrsku nezapočítala jeho přednostní hlas na kandidátní listině Pirátů a Starostů. Na podobný problém poukazuje volička z Prahy 9. Ona i její syn prý dali v Letňanech preferenční hlas konkrétnímu kandidátovi Pirátů a Starostů, ve výsledcích má ale započítaný jen jeden.

Ve volbách jsme vykrváceli na tom, aby demokratické strany porazily Babiše, shrnuje Pirát Michálek

Číst článek

Na soud se obrátil také muž z Prahy, který hlasoval v Července na Olomoucku, ale jím podpořený subjekt tam nemá započítaný hlas.

Mnoho stížností kritizuje média, zejména Českou televizi, za údajně nerovný přístup k prezentaci politických stran a hnutí. Média do debat zvala jen některé subjekty na základě průzkumů voličské podpory. Klíč pro výběr se v redakcích různil.

Někteří voliči v tom spatřují cenzuru a požadují, aby média dávala stejný prostor všem subjektům, a zajistila tak volnou soutěž idejí.

Některé voliče znepokojil princip volebních koalic, včetně vítězného uskupení Spolu tvořeného ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. V návrzích kladou otázky, jak mohou strany kandidovat společně, když má každá jiný program, případně nastolují otázku, jak se rozpočítávají hlasy pro koalice na mandáty pro jednotlivé strany.

Zákon o volbách do Parlamentu České republiky dává NSS pravomoc rozhodovat o návrzích na neplatnost voleb, hlasování či zvolení konkrétních kandidátů. Soud rozhoduje usnesením, bez nutnosti nařizovat ústní jednání, do 20 dnů poté, kdy volební stížnost dorazila k soudu. O volebních stížnostech rozhoduje stálý sedmičlenný senát. Předsedou je Tomáš Langášek.

svi, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme