Volby do Senátu Parlamentu ČR jsou platné

Nejvyšší soud neuznal žádnou stížnost proti volbám do Senátu, kterých v zákonem stanovené lhůtě obdržel 14. Většinu z nich zamítl a ve dvou případech řízení zastavil. Potvrdila to mluvčí soudu Dita Válková.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Navrhovatele stížností lze rozdělit do tří skupin. Někteří si stěžují na volby do Senátu a jejich průběh obecně, další přímo na určitého kandidáta a některým se nelíbí postupy jednotlivých volebních komisí či orgánů státní správy.

Většinu podnětů podali jednotliví občané, pouze v jednom případě se na Nejvyšší soud obrátil politický subjekt. Tím je Národně demokratická strana, která napadla první kolo voleb do Senátu v obvodu číslo 47 Náchod. Nejvyšší soud obdržel tři návrhy na neplatnost volby konkrétního kandidáta senátorem. Dva z nich směřovaly proti Jaroslavu Kubínovi, který byl zvolen do Senátu v obvodu číslo 77 na Vsetínsku jako nezávislý kandidát.

U dvou navrhovatelů Nejvyšší soud zjistil, že rozhodnutím příslušného soudu byli zbaveni způsobilosti k právním úkonům, a řízení proto zastavil, uzavřela Válková.

Jan Rosenauer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme