Volby do Senátu Parlamentu ČR jsou platné

Nejvyšší soud neuznal žádnou stížnost proti volbám do Senátu, kterých v zákonem stanovené lhůtě obdržel 14. Většinu z nich zamítl a ve dvou případech řízení zastavil. Potvrdila to mluvčí soudu Dita Válková.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Navrhovatele stížností lze rozdělit do tří skupin. Někteří si stěžují na volby do Senátu a jejich průběh obecně, další přímo na určitého kandidáta a některým se nelíbí postupy jednotlivých volebních komisí či orgánů státní správy.

Většinu podnětů podali jednotliví občané, pouze v jednom případě se na Nejvyšší soud obrátil politický subjekt. Tím je Národně demokratická strana, která napadla první kolo voleb do Senátu v obvodu číslo 47 Náchod. Nejvyšší soud obdržel tři návrhy na neplatnost volby konkrétního kandidáta senátorem. Dva z nich směřovaly proti Jaroslavu Kubínovi, který byl zvolen do Senátu v obvodu číslo 77 na Vsetínsku jako nezávislý kandidát.

U dvou navrhovatelů Nejvyšší soud zjistil, že rozhodnutím příslušného soudu byli zbaveni způsobilosti k právním úkonům, a řízení proto zastavil, uzavřela Válková.

Jan Rosenauer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme